Prvi kralj reklame

Berlin se mu je 2011 oddolžil s spomenikom, petmetrskim oglasnim stebričem, dobil pa je tudi svoj trg Litfaßplatz (Litfaßov trg) v središču mesta. Ernst Litfaß, tiskarnar, založnik, dobrodelnik, se je rodil v Berlinu 1816 v družini, ki je imela uspešno tiskarno. Komaj osem dni je bil star, ko mu je umrl oče, ugleden in napreden v svojem poklicu. Mati se je vnovič poročila in vzela znanega, premožnega in sposobnega tiskarja Krauseja. Ernst je že v mladih letih izvrstno obvladal svojo stroko, a temeljitega znanja ni uporabljal vse do leta 1846, ko mu je umrl očim. Velik mik zanj je bilo igralstvo, na dolgih učnih potovanjih po Zahodni Evropi pa je v Parizu že videl zametke oglasnih stebrov, kjer so na zunanjo stran mestnih pisoarjev lepili obvestila.

Litfaß je obžaloval, da je Berlin po stenah stavb in drevesih ves polepljen z najrazličnejšimi sporočili. Hotel je spremembo.

Leta 1855 je dobil dovoljenje, da postavi prvi oglasni stebrič, kjer so bile zvečine vojne depeše, naznanila o gledaliških predstavah, koncertih in plesiščih. Po obeh vojnah, prvi z Avstrijci in drugi s Francozi, je oglasne stebriče, ki so se prijazno širili, izkoriščal tudi v dobrodelne namene, saj je oglaševal mikavne prireditve, katerih izkupiček je bil namenjen vojnim vdovam ali vojnim invalidom. Zadnje obdobje njegovega življenja je bilo žalostno. Umrla mu je žena, pokopal je šest vnukov in zeta. Ko je 1884 nepričakovano umrl v Wiesbadnu, je svoji deželi zapustil neprecenljive dokumente o svojem zasebnem in poklicnem življenju in o Berlinu, ki ima zdaj v Mestnem muzeju oddelek: Ernst Litfaß.

Oglaševalski svet pa še vedno spoštuje njegovo krono.

Berlinska porova enolončnica

Ena od številnih inačic – za 6 oseb potrebujemo: 1 čebulo, 2 pora po 200 g, 250 g šampinjonov, 500 g mlete govedine, 2 žlici olja, sol, poper, muškatni orešek, 1 strok česna, 1 žlico moke, 150 ml belega vina, 700 ml zelenjavne juhe, 300 ml mleka, 200 g topljenega sira, 100 g na pol cm velike kocke narezanega kislega rženega kruha, 1 žlico masla, 50 g na lističe zrezanih mandljev ali lešnikov, šopek drobnjaka.

Morda je dolga lista sestavin strah zbujajoča, a po navadi imamo omenjene sestavine doma.

Čebulo olupimo in jo zrežemo na drobne kocke. Česen stremo. Por očistimo in operemo, da v tesnih ovojih slučajno ne tiči kak drobec peska. Narežemo ga na poševne rezance. Čebulo prepražimo na olju, da postekleni, dodamo por, česen in šampinjone. Nekajkrat premešamo. Ko tekočina izpari, dodamo mleto meso. Mešamo, da se ne prime na dno posode. Ko meso dobi rjavkasto barvo in zadiši, dodamo moko, dvakrat obrnemo s kuhalnico in zalijemo z vinom. Ko vino izpari, dodamo zelenjavno juho in mleko. Ko zavre, pridamo še topljeni sir in začinimo s soljo, poprom in ščepcem muškatnega oreška. Kuhljamo še približno četrt ure. Kruh narežemo na kocke, ki jih skupaj z narezanimi oreščki popražimo na žlici masla. Enolončnico lahko postrežemo v skledicah ali večjem jušniku. Tik preden jo ponudimo, jo potresemo z opraženimi kruhovimi kockami, z lešnikovim/mandljevim drobirjem in drobnjakom.

Pa dober tek!