Luka Stražar, Tom Livingstone in Aleš Česen, prejemniki zlatega cepina za vzpon na Latok I / Foto: Tom Livingstone

Prejemniki zlatega cepina

Med letošnjimi prejemniki zlatega cepina, najvišjega priznanja za alpinistične dosežke na svetu, sta tudi slovenska alpinista, Kranjčan Aleš Česen in Ljubljančan Luka Stražar, ki sta se skupaj z Britancem Tomom Livingstonom avgusta lani kot prva povzpela na karakorumski sedemtisočak Latok I s severne strani. To je že osmi zlati cepin za Slovenijo v 27-letni zgodovini podeljevanja te nagrade.

Kranj – Karakorumski sedemtisočak je v zadnjih štirih desetletjih ostal neizpolnjen cilj okoli trideset alpinističnih odprav z vsega sveta, slovenskima alpinistoma Alešu Česnu (Alpski gorniški klub) in Luki Stražarju (Akademski AO) ter Britancu Tomu Livingstonu pa je uspelo avgusta lani preplezati prvenstveno 2400-metrsko smer v severnem ostenju Latoka I in se 9. avgusta 2018 povzpeti na 7145 metrov visok vrh. S tem se je trojica v zgodovino uspela vpisati z drugim vzponom na ta pakistanski sedemtisočak in s prvim uspešnim vzponom s severne strani.

Letos bodo podelili tri zlate cepine

»Letos bodo nagrajeni trije vzponi, poleg našega še dva, na žalost sicer posthumno. To sta solo vzpona Davida Lame in Hansjörga Auerja, ki sta žalostno končala letošnjo pomlad v Kanadi. Težko in nehvaležno je primerjati in vrednotiti različne vzpone. Našemu je neko dodatno žlahtnost prav gotovo dodala tudi vsa res pestra zgodovina neuspešnih poskusov v ostenju Latoka, seveda ob vseh drugih odlikah nekega vrhunskega vzpona v najvišjih gorah, ki jih ta vzpon nedvomno ima,« poudarja Česen, ki bo skupaj s svojima soplezalcema zlati cepin prejel na gorniškem festivalu v Ladeku na Poljskem, ki bo med 19. in 22. septembrom. Oba slovenska alpinista bosta zlati cepin za alp­inistične dosežke prejela že drugič. Aleš Česen ga je prejel leta 2015 skupaj z Markom Prezljem in Luko Lindičem za prvenstveni vzpon v severni steni Hagshuja (6657 m n. m.) v indijski Himalaji. »Če primerjam svoja nagrajena vzpona, torej vzpon v steni Hagshuja in lanski vzpon v Latoku, lahko mirno rečem, da je bil vzpon v Latoku 'vreden' za kak razred več. Šlo je za podobne tehnične težave, vendar v bistveno večji steni na bistveno višji nadmorski višini. Po drugi strani pa je bil vzpon na Hagshu še bolj avanturističen, ker tam ni še nihče nikoli plezal, v Latoku pa je pred nami poskušalo že okoli trideset odprav,« razmišlja Česen.

Z zlatim cepinom bo­sta posthumno nagrajena še avstrijska alpinista – David Lama za solo vzpon na Lunag Ri (6907 m n. m.) v Himalaji in Hansjörg Auer za solo vzpon na Lupghar Sar West (7200 m n. m.) v Karakorumu. Mednarodna žirija je letos sicer ocenjevala 58 izstopajočih vzponov v lanskem letu.