V statističnem uradu ugotavljajo, da na čas rojstev otrok bolj kot lunine mene vplivajo dnevi – več rojstev je v delovnih dneh, od ponedeljka do petka, kot ob koncu tedna, v soboto in v nedeljo. / Foto: Tina Dokl

Se ob polni luni rodi več otrok

V statističnem uradu ugotavljajo, da lunine mene bistveno ne vplivajo na čas rojstev otrok. Od vseh štirih luninih men se v povprečju najmanj otrok rodi prav na dneve s prazno luno.

Kranj – Marsikdo je prepričan, da lunine mene močno vplivajo na življenje, med drugim tudi na rojevanje, kar nekaj avtorjev na svetu in pri nas pa je pisalo o tem, da med luninimi menami in številom rojstev ni pomembne povezave in da je verjetnost, da se otrok rodi ob polni luni, prav tolikšna, kot da se rodi na katerikoli drug dan. Kdo ima prav?! V državnem statističnem uradu so na podlagi podatkov o rojstvih poskušali potrditi ali ovreči trditve o morebitnem vplivu lune oziroma luninih men na število rojstev.

Kaj kažejo statistični podatki? V zadnjih petih letih (2014–2018) se je v Sloveniji rodilo 102 tisoč otrok ali povprečno 55,8 na dan, pri tem pa so od dnevnega povprečja glede na lunino meno majhna statistična odstopanja. V dnevih s prazno luno se je rodilo v povprečju 53,9 otroka na dan, ob prvem krajcu 54,8, ob polni luni ali ščipu 56,8 in ob zadnjem krajcu 58 otrok na dan. Ker v porodnišnicah v sedanjem času več kot četrtino porodov umetno sprožijo ali načrtujejo carske reze, so v statističnem uradu analizirali še podatke izpred šestdesetih let, ko je bilo takšnih porodov bistveno manj in se je še skoraj dve petini vseh otrok rodilo v domačem okolju. V letih 1954–1958 se je v Sloveniji rodilo 154 tisoč otrok, podatki o dnevu rojstva so na voljo za nekaj več kot 139 tisoč otrok. Takrat se je glede na znane podatke o dnevu rojstva v povprečju rodilo 76,3 otroka na dan, pri tem pa se je na dneve s prvim krajcem rodilo 73,7 otroka, na dneve s prazno luno (mlaj) 76,1 otroka, na dneve s polno luno (ščip) 75,5 otroka in na dneve z zadnjim krajcem 78,2 otroka. Statistiki so ob tem tudi ugotovili, da so bila rojstva v tistem času oziroma do konca šestdesetih let precej enakomerno razporejena po vseh sedmih dnevih v tednu – vsak dan se je rodilo v povprečju od 13,9 do 14,8 odstotka otrok, povprečno največ pa na nedelje. V zadnjem petletnem obdobju (2014–2018) se jih je povprečno največ rodilo na petek (15,8 odstotka), najmanj pa na nedeljo (11,3 odstotka) in na soboto (12,1 odstotka).