Režiser Matjaž Ivanišin in igralka Maruša Majer / Foto: Gorazd Kavčič

Filmski in naravni biseri

Slavnostna podelitev nagrad je sklenila Mednarodni filmski festival v Kranjski Gori, ki je posebno mesto namenil ženskam v sodobni družbi. Nagrada za najboljši film libanonski mojstrovini Kafarnaum.

Kranjska Gora je že četrto leto zaživela s filmi domače in svetovne filmske produkcije. Obiskovalci so se lahko v objemu neokrnjene narave predajali zgodbam najnovejših dokumentarnih in igranih filmov, filmsko dogajanje pa je pospremil tudi pester izobraževalni program, ki je potekal v duhu delavnic in enodnevnih predavanj številnih mednarodno uveljavljenih mentorjev s področij filmske produkcije.

Po besedah direktorja festivala Matjaža Javšnika širitev filmske kulture med otroke in mlade ostaja eden glavnih ciljev festivala, zato so bili uvodni trije dnevi namenjeni mladinskemu programu, ki ga je spremljal pester nabor gledaliških predstav in ustvarjalnih delavnic za najmlajše. Filmski repertoar je postregel s kakovostnimi filmi, od katerih so mnogi premierno projekcijo doživeli prav v Kranjski Gori. Večere je že tradicionalno spremljala raznolika glasbena spremljava, ki je plesno energijo vlivala pozno v noč. V času festivala so tako med drugimi nastopili Marko Hatlak, zasedba Noair, Nana Milčinski in Bilbi.

Letošnji festival je posebno mesto namenil položaju žensk v sodobni družbi. Kot je pred začetkom festivala povedal Javšnik, filmi jasno kažejo, kako pomembna je vloga žensk v družbi in kako so še vedno vse prevečkrat odrinjene na stran. Tokrat se je za nagrade potegovalo sedem igranih celovečercev, sedem dokumentarcev in deset kratkih filmov. Nagrado za najboljši film je prejel že na mnogih festivalih hvaljen ter nagrajevan libanonski film Kafarnaum režiserke Nadine Labaki. Nagrado za režijo so podelili Ivanu Ayru za film Soni, nagrado za dokumentarni film pa je prejel film America. Nagrada za najboljši kratki film je šla v roke Teje Črnivec za film V iskanju srečnega konca. Kot novost so letos uvedli posebno nagrado, imenovano ajdovska deklica, ki je namenjena izbrani filmski ustvarjalki ne glede na področje, v katerem deluje. Prva jo je prejela producentka iranskega filma Ljubljen Elaheh Nobakht. Z uprizoritveno-filmsko pa tudi družabno poslastico pa je letos postregel posebni gost Crispin Glover, ki se giblje med Hollywoodom in antikorporacijsko umetnostjo.

Čeprav je vreme žal odplaknilo nekatere dogodke, slavnostno odprtje na jezeru Jasna in podelitev nagrade ruskemu dokumentaristu Victorju Kossakovskemu v Planici, pa je organizatorjem s pomočjo lokalne skupnosti ponovno uspelo izvesti čarobni festival, kjer se pod alpskimi vrhovi krešejo osupljive filmske pripovedi, njihovi avtorji pa se lahko družijo z mladimi filmarji, novinarji, obiskovalci in domačini – ko se življenje spremeni v film s srečnim koncem.