Hiacinta Klemenčič v družbi članov skupine Zingelci Andrea Alessia in Marina Kranjca / Foto: Tina Dokl

Prvič gostili godce iz slovenske Istre

Tradicionalna prireditev ob semanjem dnevu na Sv. Ožboltu, ki poteka prvo nedeljo v avgustu, je letos prvič gostila ljudske godce iz slovenske Istre.

Sveti Ožbolt – Kot je pojasnila Hiacinta Klemenčič, predsednica Prosvetnega društva Škofja Loka Sotočje, glavnega organizatorja prireditve, je bil koncept 23. Srečanja ljudskih pevcev in godcev nekoliko drugačen kot pretekla leta. »Letos smo v goste prvič povabili ljudske pevce in godce iz slovenske Istre, natančneje tričlansko godčevsko skupino Zingelci, ki prihaja iz Bertokov pri Kopru. Klasičnega razpisa, kot je bil pretekla leta, tokrat ni bilo,« je pojasnila Klemenčičeva in dodala: »Tako obiskovalcem kot organizatorjem je bil nekoliko predrugačen program izredno všeč. Seznanili smo se z novo glasbo, slišali pa smo tudi nekaj že poznanih ljudskih pesmi. Najbolj zanimivo se mi je zdelo istrsko narečje. Besedila so vsebovala nekaj italijanskih besed, ki jih morda nismo razumeli, a sporočilo, ki je ključnega pomena, smo lahko vseeno prepoznali.«

Skupina Zingelci, ki deluje pod mentorstvom raziskovalca in poustvarjalca ljudske glasbe Marina Kranjca, je predstavila ljudsko glasbo in plese iz severne Istre, ki se nekoliko razlikuje od glasbe centralne in južne Istre. »Zingelci se primorsko reče ljudskim godcem. Naše melodije so predvsem poznane v centralnem delu Evrope in imajo več alpskega vpliva. Godli smo plese mazurko, valček, zibenšrit, špic polko ter dva plesa, ki drugje nista poznana – mafrina in šaltin,« je povedal Marino Kranjac in še pojasnil, da klasično istrsko godčevsko skupino sestavljajo violina, diatonična harmonika in mali bas. Kranjac je zaigral tudi na zanimiv instrument, imenovan mjeh oz. dude, ki je narejen iz kozje kože in piščali, ki imajo dve vrsti melodičnih luknjic. V duetu z ženo Alenko Kranjac pa je zapel še pesem Ljubica moja, kaj bo to. »Poleg jezika je ljudska glasba naša identiteta oz. osebna izkaznica, zato je nujno, da jo ohranjamo in negujemo ter prenašamo na naslednje generacije,« je še povedal Kranjac.

Pred osrednjo prireditvijo je pred cerkvijo sv. Ožbolta potekala sv. maša, ki jo je daroval loški župnik Matej Nastran. Cilka Bohinc in Helena Hren iz Društva upokojencev Poljanska dolina sta uprizorili kratko igro, kjer sta prikazali, kaj se zgodi, če se v loških hribih srečata mestna gospa iz Ljubljane in preprosta ženska iz Poljanske doline. Nastopili so še ansambel Bajtarji iz Selške doline ter citrat Stane Bončina in pevka Blažka Pogačnik. »Ljudska glasba je del naše kulture, in če je ne bomo gojili, bomo kot narod izumrli. Je namreč eden od dejavnikov, ki določa našo kulturno dediščino in nas loči od drugih,« je sklenila Hiacinta Klemenčič.