Na Gorenjskem je še 75 javnih telefonskih govorilnic. Ena izmed njih je na Jezerskem. / Foto: Tina Dokl

Vse manj javnih govorilnic

Zmanjševanje števila javnih telefonskih govorilnic se nadaljuje: v Sloveniji jih je bilo največ pred 18 leti, več kot štiri tisoč, danes je delujočih še okrog 830, od tega 75 na Gorenjskem. Do konca leta bodo njihovo število zmanjšali na okrog šeststo.

Kranj – Javne telefonske govorilnice so bile včasih zelo v uporabi, sedaj že več let ni več tako. Kot pravijo v Telekomu Slovenije, ki je z javnim razpisom izbrani izvajalec te univerzalne storitve, njihovo število postopoma zmanjšujejo.

Zmanjševanje skladno z odločbo AKOS-a

V zadnjem desetletju se število javnih telefonskih govorilnic zmanjšuje, in sicer skladno z odločbo Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS). »Do konca leta 2019 bomo število govorilnic zmanjšali na okrog šeststo, preostale javne telefonske govorilnice pa bomo odstranjevali postopoma. Pri umiku posameznih telefonskih govorilnic upoštevamo več dejavnikov, ki jih je opredelil regulator, kot so količina prometa, lokacija telefonske govorilnice, dostopnost govorilnic, prirejenih za invalide, gostota govorilnic in podobno. V Telekomu Slovenije smo sicer pred leti v posameznih telefonskih govorilnicah postavili Teletočke, ki so uporabnikom omogočale dostop do interneta ter različnih informacij, vsebin in storitev, vendar večjega interesa med uporabniki ni bilo,« pojasnjujejo.

V skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah je kot univerzalna storitev opredeljeno tudi zagotavljanje javnih telefonskih govorilnic ali drugih dostopovnih točk za javno govorno telefonijo, iz katerih je mogoče brezplačno in brez uporabe kakršnihkoli plačilnih sredstev klicati na številke za klic v sili (112 in 113). »Tako so se govorilnice postavljale predvsem tam, kjer je bila potreba po javni telefoniji največja, to je v mestnih središčih, na poštah, avtobusnih in železniških postajah ter letališčih, v bolnišnicah in drugih javnih ustanovah, na bencinskih servisih, v turističnih središčih, planinskih kočah in podobno,« pravijo v Telekomu Slovenije.

Najvišja delujoča na Gorenjskem na Krvavcu

Zmanjševanje števila javnih telefonskih govorilnic potrjujejo tudi številke. »Največ javnih telefonskih govorilnic je bilo aprila 2001, ko jih je bilo 4011, konec leta 2014 je bilo aktivnih 2500 govorilnic, konec leta 2015 2100 govorilnic, konec leta 2016 1430 govorilnic, konec leta 2017 1030 govorilnic ter konec leta 2018 887 govorilnic. Trenutno je v Sloveniji delujočih še okoli 830 javnih telefonskih govorilnic, od tega jih je na Gorenjskem 75,« pojasnjujejo in dodajajo zanimiv podatek, da je bila med prvimi telefonskimi govorilnicami, postavljenimi na Gorenjskem, govorilnica v Kinu Storžič, najvišje ležeča govorilnica na tem koncu pa je na Krvavcu, in sicer na zgornji postaji žičnice. Kot so še povedali v Telekomu Slovenije, so največkrat uporabljene telefonske govorilnice v javnih zavodih (mladinski domovi, psihiatrične ustanove), najmanjkrat pa praviloma v manjših zaselkih in vaseh. Telefonske govorilnice redno vzdržujejo.

Kako bo z zagotavljanjem govorilnic ali drugih dostopovnih točk za javno govorno telefonijo za brezplačne klice na številke za klic v sili v prihodnje, pravijo, je v največji meri odvisno od odločitve AKOS-a.