Župan Občine Tržič Borut Sajovic in podžupan Občine Borovlje Christian Gamsler dokazujeta, da skupno sodelovanje vodi k uresničevanju evropskih ciljev.

Zgled skupni domovini

Tradicionalni, tokrat že sedemnajsti Ples brez meja, ki ga na prelazu Ljubelj organizirata Občina Tržič in Občina Borovlje, je v skupnem evropskem duhu ponovno združil Slovence in koroške Avstrijce.

Ljubelj – »Ko danes govorimo o skupni domovini in državi Evropi, je vedno slišati več drugih novic kot dobrih. Če hočemo obstati kot povezana uspešna gospodarska in politična skupnost številnih držav, ki so brez dvoma ena od zibelk sodobne civilizacije, potem se moramo dobro poznati in sodelovati na poti k uresničevanju ciljev tako posameznika kot tudi lokalnih skupnosti,« je v pozdravnem govoru dejal Borut Sajovic, župan Občine Tržič, ki je letos pripravila Ples brez meja. Ob Koči na Starem Ljubelju se skupnemu praznovanju pridružuje vedno več ljudi, ne le Boroveljčanov in Tržičanov, pač pa tudi zapriseženih Evropejcev, ki dokazujejo, da meja ne predstavlja ovir za druženje dobrih ljudi. To opaža tudi lastnik koče ter idejni vodja plesa Silvo Tišler, ki meni, da se je odnos ljudi po padcu meje močno spremenil. »Ključno je, da padejo meje v glavah. Te nedvomno že so pri županih občin, ki pripravita ples, saj zelo lepo sodelujeta in sta s tem zgled celemu svetu in njegovemu pozitivnemu razvoju,« je dejal Tišler.

Da pa sta prijateljski sosedi Slovenija in Avstrija tudi ustvarjalen in zgleden del skupne domovine Evrope, dokazuje udeležba številnih visokih funkcionarjev z obeh strani Karavank. Z obiskom so Ples brez meja letos počastili podžupan Občine Borovlje Christian Gamsler, deželni glavar avstrijske Koroške Peter Kaiser, poslanec avstrijskega državnega zbora Phillip Kucher, predsednik komisije za mednarodno sodelovanje v Občini Tržič Jože Klofutar, spremljevalec deželnega glavarja avstrijske koroške Luc Kaiser, županja prijateljskega mesta Bruchsal iz Nemčije Cornelia Petzold Schick in poslanka državnega zbora Republike Slovenije Mateja Udovč. »Tovrstna druženja in povezovanja narodov je treba spodbujati. Kot članici Komisije za Slovence v zamejstvu in po svetu mi ples nudi tudi priložnost, da se v sproščenem duhu družim s kolegi, ki jih običajno srečam le v prostorih parlamenta,« je dejala Udovčeva in dodala: »Odkar ni več meja, se je vzdušje v obmejnih krajih sprostilo. Mislim, da so prijateljstva obstajala že prej in bodo tudi v prihodnje, a prost pretok gibanja je kljub vsemu prinesel še tisto najvišjo vrednoto, svobodo, ne le gibanja, temveč tudi svobodo v naših glavah.«

Letos so ob tej priložnosti blagoslovili tudi vozilo Gorske reševalne službe Borovlje. Božjemu varstvu sta ga predala župnik z Loma pri Tržiču Silvo Novak in diakon Hermann Kelich, sledili so dvojezično bogoslužje, ki ga je s petjem oplemenitila vokalna skupina Lipa, in nastopa skupine Country ritem ter ansambla Dolinski muzikantje.