Trio Drava v elementu: (od leve) Roman Verdel, Anton Boschitz in Marjan Verdel

Drava še igra in poje

V nedeljo, 25. avgusta, se bo v Zahomcu na Zilji z dopoldansko mašo ob 10. uri začelo tradicionalno Zahomško žegnanje. Popoldne od 14.30 naprej pa bo na osrednji zahomški ulici potekalo tradicionalno »štehvanje«, edinstven ziljski običaj, ki je ob ziljski narodni noši vpisan tudi na Unescov seznam kulturne dediščine.

Preteklo soboto je bilo dvorišče Slovenskega prosvetnega društva Borovlje pri Cingelcu na Trati polno. Ljudje iz različnih krajev Koroške, predvsem iz Roža in okolice Borovelj, so prišli na prireditev v čast 40-letnice delovanja ansambla in tria Drava. Dravo so najprej v sestavi ansambla ustanovili koroški slovenski glasbeniki z Romanom Verdelom iz Borovelj na čelu. Leta 1979, torej pred štiridesetimi leti, je nastal trio, v katerem so poleg Romana Verdela stopili na oder še njegov mlajši brat basist Marjan Verdel in kitarist Anton Boschitz. Njim sta se pridružila Klaus Sauli na bobnih in Bruno Petrišek na klaviaturah. V soboto so igrali in peli na vso moč, sproščeno in razigrano, kot da ne bi bilo za njimi že toliko let igranja. Po koncertu so pod zvezdnatim nebom igrali do naslednjega dne. Trio in ansambel še ne nameravata zapustiti koroških odrov, saj jih vabijo na najrazličnejše prireditve. Ponudijo lahko širok in pester program skladb in pesmi, med katerimi so tudi pesmi slovenskih pesnikov.

Na sobotni prireditvi je sodeloval tudi mešani pevski zbor iz Sel, ki ga že več kot dvajset let vodi Roman Verdel, ki počne v življenju marsikaj. V Borovljah je mestni svetnik in predsednik združenja, ki je ustanovilo in vodi zelo uspešen dvojezični zasebni vrtec Jaz in ti. Je profesor glasbe na Slovenski gimnaziji v Celovcu in zborovodja dveh zborov: domačega slovenskega v Borovljah in mešanega v Selah. Poleg vsega je tudi skladatelj.

Počitnic je konec in na to kažejo številne prireditve, ki so napovedane na dvojezičnem delu Koroške. Napovedujem samo nekatere. Slovenska športna zveza in druge slovenske organizacije na Koroškem se intenzivno pripravljajo na organizacijo Europeade, evropskega nogometnega prvenstva avtohtonih narodnih manjšin pod pokroviteljstvom Federalistične unije evropskih narodnosti (FUENS). Prvenstvo bo potekalo prihodnje leto med 20. in 28. junijem, nanj pa se je že prijavilo 32 moških in ženskih nogometnih ekip. V Borovljah pa se bo v nedeljo, 25. avgusta, dopoldne v mestnem parku začel tradicionalni Praznik pogače, na katerem sodelujejo tudi koroški Slovenci in njihova društva.