Kustos razstave dr. Bojan Knific / Foto: Tina Dokl

Slovo od Peka ... Peko živi

V najboljših letih tržiškega Peka so izdelali in prodali toliko čevljev, da bi, če bi jih postavili drugega pred drugega, Tržič povezali z Moskvo. Peko je zaznamoval razvoj Tržiča, spominjajo se ga z novo razstavo Slovo od Peka ... Peko živi.

V nedeljo, 1. septembra, bodo v galeriji Atrij Občine Tržič ves dan vodeni ogledi po razstavi Slovo od Peka ... Peko živi, na kateri predstavljajo tudi Šuštarsko nedeljo v povezavi s Pekom.

Tržič – »Dobro stoletje je Peko ključno zaznamoval razvoj Tržiča – njegovega gospodarstva, ljudi, a tudi prostora, družabnega življenja, turizma, kulture. Na Peko je vezana naša identiteta, nanj nas vežejo številni spomini. Izbrani predmeti so ob predstavitvi razvojne poti Peka razstavljeni na stalni razstavi Tržiškega muzeja v Pollakovi kajži, več jih hranimo v muzejskih depojih. Nekaj zanimivih predmetov smo v svojo zbirko prejeli letos, kar je bil tudi eden od povodov, da smo se za razstavo odločili prav ob letošnji Šuštarski nedelji. Poleg predmetov Tržiškega muzeja je mogoče videti Pekovo obutev, ki jo hrani Breda Nemc iz Podljubelja, in predmete tržiškega zbiralca Marjana Godnjova,« je povedala Jana Babšek, direktorica Tržiškega muzeja. Razstavo so odprli včeraj v galeriji Atrij Občine Tržič tudi kot uvod v šuštarski praznik, ki bo v Tržiču konec tega tedna.

Peko je bil ustanovljen leta 1903. Spominjajo se Petra Kozine (1876–1930), ustanovitelja tovarne. Dragocenost so razstavljeni predmeti Petra Kozine, kot so nočna omarica, postelja, jedilni pribor z inicialko njegovega imena ... »Te predmete je hranil Stane Valjavec iz Kovorja. Njegova stara mama je bila Kozinova tajnica in je že odkupila vse to. Zdaj so predmeti v lasti muzeja,« je pojasnil dr. Bojan Knific, kustos razstave.

Knific je preračunal, da so v Peku v najboljših letih izdelali in prodali toliko čevljev, da bi, če bi jih postavili drugega pred drugega po dolžini, Tržič povezali z Moskvo, ter zaposlovali več kot pet tisoč ljudi. Kot je še dejal, predstavljajo Pekovo zlato dobo in prežitke, ki nas nanjo spominjajo. V nedeljo, 1. septembra, bo imel ves dan vodene oglede po razstavi, na kateri predstavljajo tudi Šuštarsko nedeljo v povezavi s Pekom.

Sprehod po razstavi odkrije t. i. delavski red iz leta 1912, ki zapoveduje, da v Peku mlajših od 14. leta ne zaposlujejo. Da ženske smejo delati samo lažja dela in ne smejo delati ponoči. Če rodijo, k delu smejo šele štiri tedne po porodu. Še mnogo spominov je živih. Slovenski oktet so v Pekove čevlje obuli leta 1975. Ti so jim iz Norveške poslali pozdrave in zapisali: »Od nebotičnika do koč gre glas, le Peko čevlji so za nas, kdor pa v to ne veruje, naj Peko čevlje si obuje!«

Najstarejša slovenska obutvena blagovna znamka je ohranila ime do danes, blagovno znamko Peko je lani kupila Alpina. »Kot kaže, bomo Pekovo obutev lahko še nosili in jo hranili v garderobnih omarah, o Pekovi mogočnosti bo pričala njegova stavbna dediščina, ob njej se bomo preteklih časov lahko spominjali v Tržiškem muzeju,« je še dejal Knific. V Tržiču čevljarji še vedno izdelujejo kakovostno obutev. Tudi njih predstavljajo na razstavi, ki bo na ogled do 30. septembra.