Na pročelju gasilskega doma sta Lijana Mlinar in Janko Cerkvenik odkrila ploščo v spomin na prvo gasilsko šolo v Sloveniji.

Spomin na prvo gasilsko šolo

Ob 130-letnici Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Žiri so v petek pripravili slavnostno sejo, na kateri so se med drugim spomnili prve gasilske šole v Sloveniji, ki so jo osnovali v Žireh. Nanjo odslej opozarja tudi spominska plošča, ki so jo odkrili na pročelju gasilskega doma v Starih Žireh.

Žiri – Leta 1889 so v Žireh s sklepom takratne občine osnovali Prostovoljno požarno brambo. Takrat so kupili prvo brizgalno, že leto kasneje so se razveselili tudi novega gasilskega doma. Od takrat društvo neprekinjeno deluje vse do danes, ko šteje 416 članov, je na petkovi slovesnosti ob jubileju pojasnila predsednica PGD Žiri Lijana Mlinar. Ob tej priložnosti pa so se spomnili tudi prve gasilske šole v Sloveniji, ki so jo leta 1950 ustanovili v Žireh. »Na to smo Žirovci še posebno ponosni, čeprav tu ni delovala dolgo, saj so jo zaradi velike oddaljenosti od Ljubljane kmalu preselili v Medvode,« je razložila Lijana Mlinar. Na gasilsko šolo bo odslej spominjala tudi plošča, ki so jo v petek odkrili na pročelju njihovega gasilskega doma.

Prva gasilska šola v Sloveniji je začela delovati leta 1950 v Žireh, a so jo še pred zaključkom prvega tečaja preselili bližje Ljubljani, v Medvode, danes pa deluje na Igu. »Prvega organiziranega tečaja se je udeležilo 34 posameznikov,« je ob tem spomnil vodja Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje RS Janko Petrovič in dodal, da so letos za poklic gasilca usposobili že 26. generacijo. Prav v Žireh so nastali zametki današnjega izobraževalnega centra za zaščito in reševanje, v sklopu katerega deluje tudi gasilska šola. Na to je opozoril tudi predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik, ki je ob tem še poudaril, da se strokovna usposobljenost gasilcev kaže ne le v skrbi za varnost drugih, ampak tudi lastno varnost. Prav zato je po njegovih besedah tako malo nesreč med gasilci. Članom PGD Žiri je ob jubileju čestital za njihovo strokovno usposobljenost, intervencijsko pripravljenost in tekmovalne uspehe ter jim ob jubileju podelil zlato plaketo Gasilske zveze Slovenije.

Vodenje društva so lani zaupali Lijani Mlinar, ki je tako postala prva predsednica društva v njegovi 130-letni zgodovini. V njihovem društvu namreč ne velja splošno prepričanje, da so gasilci predvsem moški, je poudarila. »Že vrsto let imamo tudi operativne članice, ki se redno udeležujejo izobraževanj, vaj in intervencij.« Lani so po njenih besedah opravili 17 posredovanj, letos že sedem. V svojih vrstah imajo tudi prve posredovalce. Praznovanje jubileja bodo nadaljevali v soboto z gasilsko parado, blagoslovili pa bodo tudi nov objekt za gasilskim domom s stolpom in letno kuhinjo. Sledila bo veselica z ansamblom Modrijani.