Župan Ciril Globočnik s prostovoljnimi šoferji ob novem električnem vozilu, s katerim bodo opravljali brezplačne prevoze / Foto: Gorazd Kavčič

Vse več prostoferjev

Projekt brezplačnih prevozov za socialno šibkejše upokojence bo zaživel tudi v radovljiški občini. V njem sodeluje kar dvanajst prostovoljnih šoferjev.

Prevoze bodo v radovljiški občini začeli opravljati 9. septembra, naročiti pa jih bo treba tri dni vnaprej.

V radovljiški občini bo zaživel projekt Prostofer, ki je namenjen socialno šibkejšim upokojencem, ki nimajo avta in težko pridejo do avtobusa niti nimajo svojcev, ki bi jih lahko kam odpeljali. V sklopu projekta bodo lahko poklicali na brezplačno telefonsko številko 080 10 10 in naročili prevoz, prostovoljni vozniki pa jih bodo brezplačno odpeljali po opravkih, k zdravniku ... V projektu sodelujeta zavod Zlata mreža in Občina Radovljica, ki je tudi zagotovila avto, električno vozilo Renault Zoe.

Kot je dejal Miha Bogataj, direktor zavoda Zlata mreža, je radovljiška občina druga zgornjegorenjska občina, v kateri je zaživel projekt Prostofer. Prva je bila kranjskogorska, v Sloveniji je sicer vanj vključenih 22 občin, do konca leta naj bi se ta številka povečala na trideset. Na Zgornjem Gorenjskem naj bi se Prostoferju v kratkem pridružila Občina Bohinj, naslednje leto pa še Bled.

Po Bogatajevih besedah gre za edinstvene prevoze od vrat do vrat, ki jih opravljajo prostovoljni šoferji. Beseda prostofer je tako skovanka iz besed prostovoljec in šofer. V Radovljici so bili prijetno presenečeni nad odzivom prostovoljcev, saj jih je na uvodno usposabljanje prišlo kar 13, kar je rekord med sodelujočimi občinami.

Župan Občine Radovljica Ciril Globočnik se je zahvalil prostovoljcem za njihov odziv in pripravljenost pomagati. Kot je dejal, je v občini veliko starejših ljudi, ki nimajo prevoza, zlasti iz bolj oddaljenih krajev občine, in občasno potrebujejo prevoz v bolnišnico na Jesenice, v Kranj, morda tudi samo do radovljiškega zdravstvenega doma ali trgovine. Odločili so se za električno vozilo, s čimer bodo prispevali k varovanju okolja.

Med prostovoljci je tudi Sonja Svetelj iz Radovljice. Kot je povedala, se je za to odločila zaradi svoje lastne izkušnje, ko si je lani zvila nogo in bi morala iti na Jesenice odstranit mavec, pa ni našla nikogar, da bi jo peljal. »Takrat sem si rekla: Če bom lahko, bom sama na ta način pomagala drugim.«

Prostovoljni šofer je postal tudi Tomaž Vidmar. »Sem v pokoju in imam čas. Stanujem blizu centra Radovljice in ni mi težko. Mislim, da je treba pomagati soljudem, če le lahko,« je povedal.

Projekt pa je pomemben tudi s socialnega vidika: starejše osebe, ki potrebujejo prevoz, so običajno osamljene, zato se na ta način povečuje njihova socialna vključenost.