Se dobiva v Bohinju

Upam, da ste poletje preživeli čim manj stresno in vas velik naval obiskovalcev, tako stalnih, dnevnih kot tistih najbolj obremenjujočih »tunel turistov«, ki nam ne dajo dihati ob cesti skozi dolino, ko zapirajo predor Karavanke, ni spravil čisto ob živce. Upajmo, da se politika čim prej poenoti, izbere izvajalca, zgradi drugo cev in nas dolince odreši muk, ki jih preživljamo v sezonah in ob praznikih,« je v septembrski uvodnik občinskega časopisa zapisal kranjskogorski župan Janez Hrovat, tudi sam uspešen podjetnik v turistični dejavnosti in na ta način jedrnato opisal vzdušje ob koncu poletne prometne norije.

Za nami je torej še eno gospodarsko uspešno poletje, to je zdaj, ko bo poletno vročino vsak hip dokončno odplaknil prvi pravi jesenski dež, jasno tudi tistim, ki ne spremljajo podatkov o številu turistov. Časopisni naslov »Spet rekordna sezona« ni več novica, tako kot ne informacije o prometnih zastojih na poti na Bled, nejevoljnih Zgornjesavcih, ki se ob koncih tedna skorajda ne upajo več odpraviti niti iz Rateč v Mojstrano, ali o Blejcih, ki jim dvigajo pritisk nemarni razgrajači, ki teptajo in uničujejo občutljivo okolico jezera.

Kar glasni so morali biti, da je gnečo ter z njo povezane obremenitve na cestah in v turističnih krajih kot resen problem zaznalo tudi turistično gospodarstvo in se s težavo začelo resno ukvarjati. Omogočiti kvalitetno sobivanje obiskovalcev, domačinov in naravnih sistemov je bistveno zahtevnejše kot ustvarjanje novih kapacitet in privabljanje novih obiskovalcev, s čimer smo se ukvarjali tako rekoč še včeraj.

Videti je, da se je prav zdaj (tudi) slovenski turizem znašel na pomembnem razpotju. Eva Štravs Podlogar, državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu, ki se profesionalno že vse življenje ukvarja s turizmom, njegove dobre in slabe plati pa izkuša tudi kot Blejka, verjame, da je stanje mogoče spraviti v ravnovesje, ki mu rečemo trajnostni razvoj. A le, če pri tem sodelujejo vsi: stroka, politika gospodarstvo, lokalne skupnosti in domačini. Ena od prvih nalog je dvigniti kvaliteto storitev in sočasno poskrbeti za bolj razpršen obisk turistov. »Kdo pa pravi, da je pri nas lepo le julija in avgusta? Imamo štiri čudovite letne čase, zakaj jih ne bi izkoristili? Se dobiva 20. septembra v Bohinju, sploh ni treba čakati na november. Bo božansko in še zase ga bova imeli,« je malce hudomušno, pa vendarle tudi smrtno resno pripomnila na pogovoru pred dnevi, ko se je na petkovo popoldne skozi mučne obvoze in zastoje na cesti iz Ljubljane vendarle prebila do domače Gorenjske.