Alenka Weber Inzko, predsednica Slovenskega prosvetnega društva Kočna Sveče

Kočna iz Sveč v Rožu praznuje

Za jubilej so v Svečah pripravili izbrani kulturni program, ki so ga oblikovali večinoma domačini iz Sveč, poznani doma in na tujem. Peli in igrali so Andrej in Tonč Feinig, Nada Tavčar, Bernarda Fink Inzko, njen brat Marko Fink in Bernardina hči Valentina Inzko Fink, Davorin Mori, Kočna mladina in Cerkveni pevski zbor Sveče.

V soboto, zadnji dan avgusta, so v preurejenem Colnarjevem gospodarskem poslopju številni vaščani Sveč / Suetschacha v Rožu in drugih koroških krajev počastili 110. obletnico ustanovitve Slovenskega krščanskega izobraževalnega društva Kočna v Svečah. Pri Colnarju namreč nastaja novo središče Kočne, ki bo obsegalo galerijo in kar velik prireditveni prostor z odrom na obnovljenem skednju. Na tem odru so leta 1959 Svečani, člani Kočne, kljub Slovencem nenaklonjenim razmeram zaigrali Finžgarjevo Verigo. Ohranjena je tudi izvirna kulisa, pogled na Sveče, ki jo je naslikal znani slovenski koroški slikar Peter Markovič iz Rožeka / Rosegga.

Da imajo v Svečah praznik, je prišleku jasno že ob prihodu v središče vasi. Tam so mladi člani Kočne postavili leseno konstrukcijo, ki spominja na Krznarjevo hišo, v kateri je bila na pobudo Gregorja Paka 29. avgusta leta 1909 ustanovljena Kočna. Rast društva je bila izjemna. Pristopno izjavo je podpisalo 120 članov, kasneje pa so se jim pridružili še novi. Igrali so in peli ter skrbeli za izobraževanje ljudi. Ustanovili so tudi tamburaški orkester. Društvena knjižnica je takrat obsegala okrog 300 knjig. Veliko knjig je bilo v Slovencem neprijaznih časih pod nacizmom uničenih. Na srečo se je ohranil seznam.

Po vojni so slovensko zavedni Svečani znova oživili dejavnost Kočne. Nekatere dejavnosti so sicer zamrle. Tudi v Adamovi hiši z gostilno sredi vasi, v kateri so slavili poroke, krste in birme ter se tudi poslavljali od pokojnikov, ni več življenja. Število Svečanov, ki se imajo za Slovence, je upadlo. Tako vas nima pravice do uradnih dvojezičnih krajevnih napisov.

Kočna živi naprej. Zadnje desetletje je osrednji dogodek v društvu in v Svečah tradicionalni slikarski teden na Vrbnikovi domačiji, ki jo je leta 1973 kupil in na njej ustvarjal slovenski kipar France Gorše. Na vrt je postavil svoje doprsne kipe najbolj znanih koroških Slovencev. Slikarski teden vsakič spremljajo številne delavnice in glasbeni dogodki ter tako poživijo poletje v tem rožanskem kraju.