Obveznosti šol na začetku šolskega leta

Za boljšo šolo (37)

Tako kot otroci in starši tudi šolski delavci z vznemirjenjem pričakujejo in se pripravljajo na novo šolsko leto. Pedagoški delavci začnejo vsaj teden dni pred začetkom pouka pisati letne priprave na pouk, urejati učilnice, učna gradiva in šolsko dokumentacijo. Nekateri zadnji teden avgusta izvajajo še dopolnilni pouk za učence s popravnimi izpiti, ki jim jih iz različnih razlogov ni uspelo opraviti v spomladanskem roku. Za ravnatelje pripravita zavod za šolstvo in šolsko ministrstvo konec avgusta strokovna srečanja, kjer jim predstavijo novosti in usmeritve v novem šolskem letu. Zadnji avgustovski teden v marsikateri šoli izkoristijo tudi za krajša izobraževanja učiteljev o vsebinah, na katerih bo poudarek v prihajajočem šolskem letu. Šolski prostori so generalno očiščeni in sveže prebeljeni in vse je nared, da se v šolo vsujejo razigrani otroci …

Glede na to, da je v prepolnem šolskem predmetniku treba izkoristiti prav vsako šolsko uro, učitelji prve ure pouka namenijo seznanitvi učencev z učnim načrtom oziroma programom posameznega predmeta. Zaradi zahtevane javnosti ocenjevanja so učitelji dolžni učence in starše seznaniti tudi s kriteriji ocenjevanja in predvidenim številom ocen med letom. Zato nekateri učitelji pripravijo pisna obvestila in navodila o ocenjevanju, ki jih morajo starši podpisati in jih učenci nalepijo v zvezke. Prve ure pouka pri posameznem predmetu je koristno uporabiti za to, da se učencem v grobem predstavi celoletna učna snov, način dela in zahtevnost ocenjevanja znanja. Učence je treba poučiti tudi o tem, kako se učiti posamezni predmet. Učnih strategij se morajo učenci naučiti v šoli od učitelja kot strokovnjaka za posamezni predmet, ki z lastnim načinom poučevanja pokaže, kako se pride do znanja. Šole ne morejo pričakovati od staršev, da bodo oni učili otroke, kako se učiti. Prvi teden novega šolskega leta bi morale šole nameniti tudi pogovorom z učenci o šolskem redu in hišnih pravilih. Vedno znova, vsako šolsko leto posebej. Saj ne, da bi učenci med počitnicami pozabili na pravila lepega vedenja, samo vedno znova jih je treba spomniti, kako se je treba obnašati, da bodo vsi zadovoljni in varni. In kakšne bodo posledice, če pravil ne bodo upoštevali. Tudi odnosi s starši so zelo pomembni, zato bi morale šole zelo skrbno načrtovati prve roditeljske sestanke.

Starše je treba natančno seznaniti z njihovimi obveznostmi do šole, o stroških posameznih dejavnosti in šole v naravi, o prijavah in odjavah šolske malice in kosil, o opravičevanju otrokove odsotnosti, o smiselnosti domačih nalog in učenju, o komunikaciji s strokovnimi delavci in vodstvom šole. Pa tudi o pravicah in pristojnostih staršev, kadar le-ti niso zadovoljni z delom posameznega učitelja ali šole v celoti. Posebno spoštovanje staršem izkažejo tiste šole, kjer starše na prvem roditeljskem sestanku nagovorijo ravnatelji in jim predstavijo letni delovni načrt ter prednostne cilje in usmeritve v novem šolskem letu. Obvezno naj ravnatelji staršem povedo, da se problemi v šoli rešujejo po ustaljenem protokolu – najprej je na vrsti pogovor z učiteljem, nato razrednikom, po potrebi s svetovalno službo in šele na koncu, če z rešitvijo na nižji ravni niso zadovoljni, se lahko obrnejo na ravnatelja. Za dobre odnose je potrebna dobra informiranost ter medsebojno zaupanje in spoštovanje.