Alge

Ste bili zadnji dve leti kdaj na Planini pri jezeru? Čudovita planina nad Bohinjem, ki ima tudi jezero, ki je močno onesnaženo z algami. Okrog celotnega notranjega roba jezera se širi več metrov širok venec rjavo-zelenih nitastih alg, ki predstavljajo pravo nadlogo. Tokratno akcijo čiščenja jezera je prevzel Triglavski narodni park. K sodelovanju je povabil prostovoljce. Sodelavec nas je obvestil, povabil k delu in smo šli.

Trinajst prostovoljcev (študentov, učiteljev, ljubiteljev narave) smo dva dni čistili jezero. Imeli smo nadvse napredne pripomočke, grablje, ribiške škornje in čisto navadne škornje, plastična vedra in celo napihljiv čoln na vesla. Najprej smo z obale vlekli alge in jih metali na polivinil. Voda naj bi z alg odtekla, posušile naj bi se in odvozili bi jih v dolino. Tak je bil načrt. V praksi se je izkazalo, da je te nesnage absolutno preveč. Prvi dan smo očistili kakih štirideset odstotkov obale. Malo smo vedrili, ker nas je preganjal dež. Najprej smo alge še ožemali, počutili smo se kot perice, potem pa smo jih le še vlekli na obalo jezera. To je praktično sama voda, vendar smo opravili težaško delo, več ton alg je bilo treba potegniti iz vode. Tam se bodo osušile in v naslednji akciji jih bodo pobrali in odvozili stran, sicer bi ustvarili nova hranila za jezero. Človek pa je vendarle bitje razuma. Ves čas smo razmišljali, kako bi velike kolobarje alg lahko potegnili iz jezera hitreje. Pri delu si moral biti nadvse pazljiv, počasi in z občutkom si potegnil cel kontinent alg na obalo. Če si bil prehiter, je kontinent razpadel in delo se je podvojilo. Naslednji dan zjutraj v oskrbnikovi drvarnici vzamemo dolgo desko, ki ji navežemo dve vrvi. Izum se je izkazal za zelo učinkovitega, naše delo je močno olajšal in predvsem pospešil. Desko smo s pomočjo čolna položili na zelo široko preprogo alg. Z vrvjo so desko z algami potegnili k obali. Količina je bila neprimerno večja kot pri delu z grabljami. Pomislim, kako so si olajšali delo z izumom kolesa ali škripca že v prazgodovini in v času Sumercev, Egipčanov, kaj šele sodobni izumi. Alge so odraz preobremenjenosti energetsko šibkega ekosistema. Glavni povzročitelj alg je prekomerna količina rib, ki pojedo vse planktonske rakce (ti imajo vlogo filtratorjev). Ribe izločajo blato, blato je hranilo za alge in alge porabijo ves kisik v jezeru. Odstranili smo alge, ribiči bodo pobrali nekaj rib iz jezera. Akcijo bi bilo dobro ponoviti vsako leto, in to junija, ko alge še niso tako močno razraščene. Morda pridemo tedaj z dijaki, da se preizkusijo v prostovoljstvu in koristnem opravilu za naravo. Kaj pa alge, so res le nadloga, bi jih lahko kako koristno uporabili? Seveda bi jih za biomaso, kot gnojilo za vrtove, hrano za ribe v ribogojnicah, v kozmetiki in prehrani. To pa bi bila lahko sodobna poslovna priložnost.

Zelo sem bila ponosna nad udeležbo na akciji. Smo bedaki ali čudaki? Mi je čisto vseeno, bilo je koristno, poučno in zabavno.