Množica tekačev se je podala na deset ali enaindvajset kilometrov dolgo progo. / Foto: Maja Bertoncelj

Okrog tisoč petsto tekačev na Triglav teku

Neja Kršinar, Dino Grbić, Nataša Robnik in Dejan Zorman so bili najhitrejši na osmem Triglav teku.

Predoslje – Na 8. Triglav teku na Brdu pri Kranju se je letos zbralo okrog 1500 tekačev, ki se jim je na ali ob progi pridružilo 21 slovenskih vrhunskih športnikov, ambasadorjev Triglav teka. Nekateri so v cilju tekačem delili tudi medalje, ki so jih za spomin na tek, s katerim Zavarovalnica Triglav spodbuja k zdravemu in aktivnemu življenjskemu slogu, prejeli prav vsi. Na različno dolge trase se je podalo 234 otrok, 61 družin, 44 poslovnih trojk ter 727 tekačev na deset kilometrov in 185 polmaratoncev. Z udeležbo so podprli tudi dobrodelni namen dogodka, na katerem je projekt Slojenčki prejel donacijo v višini skoraj 19 tisoč evrov za slovenske porodnišnice za pomoč novorojenčkom v dihalnih stiskah.

Najbolj množičen je bil start tekov na deset in enaindvajset kilometrov. Prvi je bil v cilju Kranjčan Dino Grbić (Bazen Kranj), ki je deset kilometrov pretekel v času 34 minut in 50 sekund. Dve sekundi je za njim zaostal Uroš Bertoncelj (Koloka), na tretjo stopničko pa je na podelitvi stopil Jan Tretjak (ŠD Sij, 36:44). Med ženskami je bila najhitrejša v cilju atletinja Neja Kršinar (Happy Gym, 36:47), druga je bila Špelca Zorjan (40:26) in tretja Nika Mazi (41:02). Ambasadorji Triglav teka so nastopili izven konkurence. Smučarska tekačica Katja Višnar je bila sicer druga ženska v cilju, trener Ola Vigen Hattestad pa tretji. »Imela sem odlično skupino fantov, s katerimi sem tekla. Današnja tekma je bila dober trening,« je povedala Neja Kršinar, na vprašanje, kako je bilo teči v družbi nordijskih reprezentantk, pa je odgovorila: »Nekaj časa smo tekle še skupaj. Je pa primerjava nehvaležna. Trasa na Triglav teku je zagotovo bolj pisana na kožo nam, atletom.«

Na polmaratonski razdalji je pri moških potekal boj med Dejanom Zormanom in Primožem Porento (AD Olimpik). Dobil ga je Zorman s časom 1;15:13, Porenta je za njim zaostal 34 sekund, tretji je bil Peter Kastelic (GiBit, 1;17:19). »Konkurenca je bila letos kar močna. Porenta je zelo hitro začel, v vzponu na okrog 15. kilometru sem pospešil, in to je bilo odločilno. Zmaga mi kar veliko pomeni, je kazalnik, trening test, da sem na pravi poti do cilja, ki je Ljubljanski maraton. Tam bom tekel na 42 kilometrov. Sicer pa je na Triglav teku lepo teči v družbi nordijcev, vrhunskih športnikov. Če jih prehitiš, je pa še toliko lepše,« je dejal Dejan Zorman, odličen rekreativec z Belce pri Mojstrani. Med ženskami je 21 kilometrov najhitreje pretekla ultramaratonka Nataša Robnik (1;31:06) pred Berny Čeplak Poznič (Slovenska vojska, 1;33:32) in Mašo Jamnik (1;34:50).

Na družinskem teku sta zmagala Marjan in Manca Kavčič (ŠD Dražgoše), na poslovnem teku med moškimi štafetami Woodano – masivno pohištvo (Jan Trček, Jure Trček, Roel Stiens), med ženskimi štafetami TraveLover (Lea Rikato Ružič, Alenka Žakelj, Barbara Černič), med mešanimi štafetami pa Craft Buff (Mateja Habjanič, Jure Cuderman, Ivan Novak). Najhitrejša v tej konkurenci je bila sicer Trojka tekači na smučeh v postavi Miha Šimenc, Anamarija Lampič in Janez Lampič. Brat in sestra Lampič sta bila nato tudi starterja teka na deset in enaindvajset kilometrov, startni strel pa je pripadel Anamariji.