Zlatoporočenca Majda in Matija Koritnik iz Poženika Foto: osebni arhiv zlatoporočencev

Zlatoporočenca Koritnik

V petek, 30. avgusta, sta v družbi svojih najdražjih zlato poroko praznovala zakonca Majda in Matija Koritnik iz Poženika. Poročila sta se 30. avgusta 1969 v Šenčurju, kjer je bila doma bodoča žena Majda. Zadovoljna in srečna sta s tistim, kar sta ustvarila; želita pa si, da bi bila zdrava še naprej.

Svojo ljubezen sta Koritnikova okronala z rojstvom treh otrok: hčeri Mateje in Darje ter sina Gregorja. Danes jima življenje lepšajo štirje vnuki: Lidija, Nataša, Blaž in Patrik. Kadar ju obiščejo, pravita, se jima razvedri obraz in zapoje srce. 

Majda je končala srednjo tekstilno šolo v Kranju. Leto po poroki se je preselila k možu v Poženik. Tu je par zgradil tudi novo hišo, z njima pa živi sin Gregor.

Najprej je bila Majda zaposlena v Tekstilindusu v Kranju, od leta 1973 pa vse do upokojitve pa v Živilih Kranj. Rada skrbi za rože, ki krasijo dom in okolico, da pa je vrt resnično lepo urejen, poskrbi Matija, pove Majda. Vrsto let je sodelovala tudi na razstavah Cvetja in lovstva v Cerkljah; veliko je izdelala pletenih izdelkov, največ za otroke. Oba poleti rada kolesarita, pozimi pa Matija rad smuča, dvakrat tedensko pa igra tudi namizni tenis. Njegova prva zaposlitev je bila ravno tako v Tekstilindusu, leta 1974 pa se je zaposlil v kranjskih Živilih.

Matijevo življenjsko pot je vseskozi spremljala glasba. Že pri šestih letih je igral na frajtonarico, pri šestnajstih letih pa se je začel učiti igranja na klarinet, ki ga igra še danes. Igra pa tudi bobne in saksofon. Za glasbo sta ga navdušila oče in brat Martin. Kmalu se je Matija pridružil članom ansambla Trgovci, s katerim je nastopal dvanajst let, nato pa so ustanovili skupino Oglarji, ki je bila zelo uspešna. Na Ptujskem festivalu narodno-zabavne glasbe so petkrat zaporedoma prejeli zlatega orfeja. Glasbeno pot je nadaljeval v triu Bonsaj, kjer so v dvanajstih letih igrali na več kot štiristo porokah. Štirideset let pa Matija sodeluje kot klarinetist tudi z Akademsko folklorno skupino Ozara s Primskovega pri Kranju. Pri pevcih ljudskega petja Kranjski furmani je že vse od ustanovitve skupine, torej 23 let, ki pa se v času med božičem in novim letom preimenujejo v Kranjske kolednike.  Imajo tudi Alpsko godčevski sestav, kjer obujajo samo stare, že skoraj pozabljene ljudske viže. Deset let je igral tudi v skupini Suha špaga, ki deluje v okviru Društva Rovtarji v Škofji Loki.

»Tudi v Cerkljah imamo folklorno skupino, kjer sodelujeva: jaz že trinajst let, žena pa osem let. Tu pa imam možnost, da žena pleše tako, kot jaz igram,« se pošali Matija. V Cerkljah je vodja pevske skupine ljudskega petja Klasje, aktiven pa je tudi v Poženiku, v domači dramski sekciji Pod Stražo. Že trinajst let v Poženiku uprizarjajo najmanj eno dramsko delo na leto, predvsem komedije, kjer Matija največkrat igra glavno vlogo. Navdušuje še s skeči, ki jih največkrat uprizori skupaj z Ivanom Kropivnikom.

Matija se je zahvalil ženi Majdi za vso podporo v petdesetih letih tudi z besedami, da je vesel, da je lahko nadaljeval staro kulturno dediščino, da je šla čim manj v pozabo. Želi tudi, da se prenese čim več starih običajev na mlade, kajti stara dediščina nas še razlikuje od ostalih narodov.