Župani občin na vplivnem območju letališča Jožeta Pučnika zahtevajo sistematični nadzor pristajanja in vzletanja letal ter avtomatično kaznovanje kršiteljev. / Foto: Gorazd Kavčič

Letala motijo miren spanec

Župani sedmih občin, prizadetih zaradi letalskega hrupa, so pristojne opozorili na redne kršitve dogovorov glede nočnih vzletov in preletov letal z brniškega letališča.

Kranj – Župani občin Kranj, Šenčur, Vodice, Škofja Loka, Mengeš, Cerklje in Komenda, združeni v iniciativo za zmanjšanje hrupa letal z letališča Jožeta Pučnika na Brniku, so se pred dnevi v Kranju srečali s predstavniki Ministrstva za infrastrukturo, Direktorata za letalski in pomorski promet, Agencije za civilno letalstvo in Kontrole zračnega prometa. Med drugim so jih opozorili na nedopustnost uvedbe zračne poti nad mestom Kranj in neupoštevanje dogovorov glede nočnih preletov, so sporočili z Metne občine Kranj.

Kranjski župan Matjaž Rakovec je tako opozoril, da se je leta 2013 na pobudo letalskega prevoznika Adria Airways neposredno čez središče tretje največje občine v Sloveniji uvedla nova zračna pot z namenom zmanjšanja operativnih stroškov, kar je po njegovih besedah nedopustno. Po znanih informacijah naj bi šlo namreč le za 850 tisoč evrov prihranka prevoznika na letni ravni, je poudaril. Šenčurski župan Ciril Kozjek je prisotne seznanil, da letalski prevozniki ne upoštevajo dogovorov iz leta 2016, da letala po 22. uri ne vzletajo, in da prevozniki ne upoštevajo vzletnih procedur. Tudi mengeški župan Franc Jerič je opozoril na nočne prelete nad njihovo občino, zato prejemajo pritožbe občanov o motnjah spanja. Ugotavlja tudi, da letala na isti proceduri letajo na različnih višinah. Vodiški župan Aco Franc Šuštar pa je razložil, da nad občino Vodice v nedeljah dopoldan poteka šolanje pilotov, da letala Adrie Airways krožijo nad Vodicami in letajo zelo nizko.

Glede zahteve o preveritvi ustreznosti izbranih merilnih mest, metodologiji merjenja hrupa in izvajanju zakonodaje, ki bo po zakonu o letalstvu omogočala izplačilo odškodnine za občine, najbolj obremenjene s hrupom, so se na delovnem sestanku dogovorili, da se bo v bližnji prihodnosti v podobnem formatu organiziral sestanek na to temo še s predstavniki Ministrstva za okolje in prostor. Na zahtevo županov po stalnem nadzoru pravilnega letenja in razbremenitve okolja s hrupom s striktno uporabo procedur pristajanja in vzletanja letal ter upoštevanje izvajanja letalskih poti za vse letalske prevoznike pa so predstavniki Ministrstva za infrastrukturo pojasnili, da se nadzor že izvaja. Kljub temu so župani ocenili, da morata pristojno ministrstvo in agencija za civilno letalstvo vložiti več naporov za vzpostavitev sistematičnega nadzora, ki bo omogočil avtomatično kaznovanje kršiteljev. V zvezi s tem bo Mestna občina Kranj uradno zaprosila agencijo za civilno letalstvo za podatke o izrečenih globah odgovornim osebam in letalskim prevoznikom zaradi neupoštevanja določenih letalskih poti, letalskih procedur oziroma prenizkega letenja letal v letu 2018. Župani sedmih občin bodo na Ministrstvo za infrastrukturo posredovali tudi zahtevo za striktno omejitev letov v določenih urah, ki so za prizadeto prebivalstvo najbolj moteče, so še sporočili s kranjske občine.