Pokojni Kranjčan je aprila letos ugrabil v Ljubljani avtobus s sedmimi potniki na liniji Dolgi most in zahteval od voznika, da ga pelje na Barje. Kasneje je med policijskim postopkom umrl. / Foto: arhiv GG

Ugrabitelj ni umrl zaradi uporabe solzivca

Uporaba plinskega razpršilca ob njegovem prijetju ni vplivala na smrt Kranjčana, ki je aprila v Ljubljani ugrabil mestni avtobus, je ugotovila posebna komisija policije.

Ljubljana – Kranjčan Primož Zupan, ki je 4. aprila v Ljubljani ugrabil avtobus Ljubljanskega potniškega prometa, ni umrl zaradi uporabe prisilnih sredstev oziroma plinskega razpršilnika med policijskim postopkom, temveč zaradi odpovedi srca, je ugotovila komisija, ki jo je po dogodku imenovala generalna direktorica policije Tatjana Bobnar. Kot so sporočili z generalne policijske uprave (GPU), sta po ugotovitvah komisije policista v postopku ravnala zakonito in strokovno.

Komisija je na podlagi vsestranske preveritve okoliščin postopka ugotovila, da sta policista upravičeno, tj. zakonito in strokovno, uporabila plinski razpršilec, saj moški ni upošteval njunih večkratnih zakonitih ukazov in opozoril. Zato sta policista, da bi ga obvladala, zoper njega uporabila plinski razpršilec, različne oblike telesne sile in sredstva za vklepanje in vezanje, so razložili na GPU. Med varnostnim pregledom je moški postal neodziven in ni več kazal znakov življenja. Policisti so takoj obvestili Operativno-komunikacijski center Policijske uprave Ljubljana in zaprosili za nujen prihod reševalcev na kraj. Do prihoda reševalnega vozila z zdravnikom so policisti izvajali temeljne postopke oživljanja, ki so jih po standardnih protokolih nadaljevali zdravnik in ljubljanski reševalci, a so bili pri tem neuspešni.

»Kot že omenjeno, so policisti prisilna sredstva – plinski razpršilec, telesno silo in sredstva za vklepanje in vezanje (lisice) – zoper 49-letnika uporabili zakonito in strokovno, smrt moškega pa ni posledica uporabljenih prisilnih sredstev. Navedeno izhaja tudi iz zdravstvene dokumentacije (zapisnik o obdukciji, izvedeniško mnenje in toksikološka preiskava), ki jo je pridobila komisija in iz katere je razvidno, da pri uporabi prisilnih sredstev ni prišlo do poškodb, ki bi kakor koli vplivale na smrt, in da je prišlo do odpovedi srca,« so še pojasnili na GPU, kjer podrobnejših informacij o zdravstvenem stanju zaradi pietete do pokojnega Kranjčana ne želijo razkriti.

Postopek policistov zoper 49-letnega ugrabitelja mestnega avtobusa v Ljubljani je preverila komisija, ki jo je šefica policije imenovala na podlagi Zakona o nalogah in pooblastilih policije. »Gre za ustaljeno prakso preverjanja zakonitosti in strokovnosti izvedenih pooblastil policistov v posebej občutljivih primerih, kakršen je bil tudi ta,« so še poudarili na GPU.