Pred stavbo Šolskega centra Kranj so odprli polnilno postajo za električna vozila. / Foto: Primož Pičulin

Izdelali unikatno polnilnico

V sklopu aktivnosti ob Evropskem tednu mobilnosti so v Šolskem centru (ŠC) Kranj predali v uporabo polnilno postajo za električna vozila, ki so jo njihovi dijaki in študenti izdelali v okviru projekta E-POL.

Kranj – Polnilna postaja za električna vozila je v celoti izdelek dijakov in študentov ŠC Kranj, od načrtovanja do izvedbe. »Vključeni so bili dijaki vseh programov, od tehnikov do gradbenikov, pa tudi študenti višje strokovne šole,« je poudaril direktor Šolskega centra Kranj Jože Drenovec. Polnilnica v neposredni bližini glavnega vhoda v šolsko stavbo omogoča sočasno polnjenje dveh vozil, prirejena pa je tudi za polnjenje električnih koles in skirojev ter celo drugih »pametnih« naprav, kot so telefoni ali tablični računalniki, je razložil Drenovec. Polnilnico bodo v prvi vrsti uporabljali dijaki in študenti ter zaposleni na Šolskem centru Kranj in sosednji fakulteti za organizacijske vede. »Seveda pa je namenjena tudi drugim uporabnikom, le dostop je nekoliko omejen zaradi zapornic,« je pojasnil Drenovec.

Projekt E-POL – Razvoj in izdelava pilotnih polnilnic za polnjenje električnih vozil kot učnih pripomočkov za dijake tehničnih poklicnih šol je vodila organizacija Alpe Adria Green, pri njem pa so poleg ŠC Kranj sodelovali še inštitut Metron, ŠC Škofja Loka in Strokovni izobraževalni center Ljubljana (nekdanja Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad). Projekt je financiral Eko sklad RS. »Dijaki ŠC Kranj Martin Špendal, Sašo Dijak, Grega Egart, Miha Bešter in Matic Vrečko so se udeležili tridnevne izobraževalne delavnice na inštitutu Metron, kjer so pod strokovnim mentorstvom Alana Kavčiča, študenta višje strokovne šole ŠC Kranj zasnovali, načrtovali in izdelali popolnoma unikatno polnilno postajo za električna vozila,« je razložil vodja projekta v ŠC Kranj Srećko Simović. Priključno razdelilno omarico so izdelali dijaki 3. Ee razreda srednje tehniške šole, ki so tudi položili in priključili napajalni kabel za polnilno postajo, betonski podstavek pa je delo dijakov gradbene usmeritve. Postaja ima po besedah Srećka Simovića dve polnilni enoti, 11- in 22-kilovatno, 22-kilovatna omogoča hitro polnjenje. Poleg tega ima še dve klasični vtičnici za električna kolesa in skiroje ter dva USB-priključka za polnjenje telefonov in tabličnih računalnikov. »Vgradili so še majhen fotovoltaični panel za polnjenje baterije, ki napaja del polnilne postaje,« je razložil Simović. Postavitev polnilnic načrtujejo še pred ŠC Škofja Loka in Strokovnim izobraževalnim centrom Ljubljana, oblikovali pa so tudi mobilno polnilno postajo, je še pojasnil Simović.