Hribarjeva vila v Cerkljah / Foto: Gorazd Kavčič

Banka prodaja Hribarjevo vilo

Gorenjska banka prodaja Hribarjevo vilo v Cerkljah, za odkup pa je zainteresirana tudi Občina Cerklje.

Gorenjska banka prodaja Hribarjevo vilo v Cerkljah. Za nakup kulturno-zgodovinske znamenitosti s statusom kulturnega spomenika državnega pomena se zanimajo tudi v Cerkljah.

Cerklje – Gorenjska banka se je nedavno odločila za prodajo Hribarjeve Vile na Trgu Davorina Jenka v Cerkljah. »Hribarjeva vila v Cerkljah je kulturno-zgodovinska znamenitost, ki ima status kulturnega spomenika državnega pomena. To je tudi eden od ključnih razlogov za odločitev Gorenjske banke za začetek prodajnega postopka, saj je uporaba zgradbe zaradi takšnega statusa zelo omejena,« so odločitev obrazložili v Gorenjski banki, kjer pa zagotavljajo, da bodo tudi v primeru, da bo do prodaje ene izmed najbolj znamenitih cerkljanskih hiš dejansko prišlo, v Cerkljah ohranili svojo poslovalnico, ki deluje ravno v Hribarjevi vili.

Kot kaže, obstaja možnost, da bi vilo odkupila kar Občina Cerklje. Za nakup je namreč zainteresiran cerkljanski župan Franc Čebulj, ki je idejo na zadnji seji že predstavil svetnikom in hkrati poudaril, da bi tovrstna naložba s seboj prinesla tudi precej obveznosti. »Zelo sem naklonjen temu, da jo občina odkupi. Seveda pa je vanjo treba pripeljati določen program, da bo zaživela in živela. Glede na to, da lahko v Cerkljah pokažemo ogromno zanimivega iz kulturne dediščine, bi bil takšen objekt zagotovo dobrodošel. V povezavi z rojstno hišo Ignacija Borštnika bi lahko imeli lep kulturni center v Cerkljah,« nam je povedal Čebulj.

Vilo, ki velja za eno najlepših stavb v Cerkljah, je leta 1886 kupil in preuredil v poletno bivališče Ivan Hribar, ki je deset let kasneje postal ljubljanski župan in je zaslužen za popotresno obnovo Ljubljane, poznan pa je tudi kot velik domoljub, ki je v času italijanske okupacije mesta med drugo svetovno vojno v znak protesta storil samomor. Prezidavo Lukeževe hiše, kot se je pred prenovo imenovala vila, je Hribar zaupal inženirju Janu Vladimirju Hraskyju, ki se je uveljavil z gradnjo ljubljanske opere. Vila pa še danes izstopa po svojem bogato okrašenem lesenem pročelju, ki kaže vpliv takrat modne secesije. Kot so zapisali na straneh cerkljanskega zavoda za turizem, je bila vila prva, ki je imela v Cerkljah električno napeljavo. V vili, ki jo za zdaj še upravlja Gorenjska banka, je danes tudi Hribarjeva spominska soba.