Kip svobode na Selih spominja na ameriškega predsednika, skladno z idejo pa so ustvarjalci njegovo odprtje pospremili z izpustom belih golobov, simbolom miru. Foto: Gorazd Kavčič

To ni Trump, to je Kip svobode

V majhni vasici v kamniški občini so v soboto tudi uradno odprli skulpturo, ki je pritegnila pozornost svetovnih medijev. Čeprav močno spominja na ameriškega predsednika, ne gre za Trumpa, opozarja avtor, ampak za Kip svobode, s katerim želijo opozoriti na nevarnost populizma in pomen svobode.

Sela pri Kamniku – Ob svetovnem dnevu miru so na Selih pri Kamniku, vasici v Tuhinjski dolini, odkrili skulpturo, ki je že med postavljanjem pritegnila pozornosti tako krajanov kot številnih svetovnih medijev. Celo tako zelo veliko, da so morali prvotno načrtovano odkritje kipa odpovedati, saj v kraju tako veliko ljudi ne bi mogli sprejeti. Čeprav so prve dni novico o postavitvi kipa objavljali mediji, kot so BBC in Washington Post, se je prah hitro polegel in na uradnem odprtju minulo soboto se je v Selih zbralo le nekaj deset ljudi.

Lesen kip, ki so ga po zamisli in načrtih arhitekta Tomaža Schlegla postavili člani Športnega in kulturnega društva Sela, je visok osem metrov in močno spominja na ameriškega predsednika. A Schlegel poudarja. »To ni Trump. To je Kip svobode. Res da je malo podoben Trumpu, ampak to je samo sredstvo, s pomočjo katerega sem lahko pokazal populizem v Kipu svobode. Trump je poosebitev popolne svobode, kajti pokazal je, da lahko naredi in reče karkoli, pa ne bo odgovoren za to,« pravi avtor in še: »Postavili smo moderen Kip svobode. Marsikdo reče, da je krasen, a sam menim, da je grd, bizaren in resničen. In prav zato je grozljiv. Prav tako, kot postaja grozljiva svoboda v naraščajočem populizmu v politiki. Ne zamerim tistim, ki ga hočejo odstraniti, prav nasprotno, še vesel bi bil, če bi ta grozljivi kip uničili, saj bi s tem dejanjem pokazali nestrinjanje s svobodo, ki jo diktirajo populisti. A obstaja tudi alternativa, bolj civilizirana. Aretirajmo ta kip, obdajmo ga z bodečo žico, tako bo zaprt, a bo ostal in bo v objemu bodeče žice neškodljiv,« je dodal v svojem slogu.

Kip stoji na zasebnem zemljišču, od koder pa ga morajo do konca oktobra odstraniti. Sprva so ga nameravali zažgati, nato pa so načrte spremenili. Na spletni platformi za množično financiranje so začeli zbirati denar, s katerim bi zemljišče odkupili, v kipu pa bi uredili še notranjost. V kip je namreč možno vstopiti, in to skozi zadnjico, na dan odprtja pa so v njem stregli pivo svobode in klobase miru.