Vaja je največ pomanjkljivosti pokazala pri sodelovanju letalskih sil, zlasti pri koordinaciji helikopterjev ter na področju preiskave nesreč in identifikacije mrtvih na obeh straneh državne meje. / Foto: Andraž Sodja

Ko v Karavankah strmoglavi letalo

Na pobočju Kočne in planine Seča nad Javorniškim Rovtom v Karavankah je v soboto potekala velika mednarodna vaja za primer letalske nesreče v visokogorju.

Jesenice – Minulo soboto v zgodnjih jutranjih urah je avstrijska kontrola letenja izgubila stik s potniškim letalom s sedemdesetimi potniki na letu iz Münchna v Zagreb. Po obvestilu, da bi letalo lahko padlo na slovensko stran, so stekli postopki za iskanje letala v obeh državah, kasneje pa tudi reševalna akcija. Razbitine so našli na težko dostopnem terenu na obeh straneh meje, v nesreči pa je na avstrijski strani izbruhnil tudi večji požar, zato je pomoč pri gašenju prispela tudi iz Italije. Na slovenski strani so našli pet preživelih, ki so jih na kraju nesreče oskrbeli in jih prepeljali v zdravstvene ustanove. Stekli so tudi postopki identifikacijo žrtev in preiskavo nesreče.

Takšen je bil scenarij sobotne obsežne mednarodne vaje za primer letalske nesreče, načrtovanje katere se je začelo že novembra lani. V vaji je samo na slovenski strani sodelovalo več kot 250 ljudi, od gorskih reševalcev, gasilcev, vodnikov reševalnih psov, policistov, enot nujne medicinske pomoči in Rdečega križa do službe za preiskovanje letalskih nesreč, enote za identifikacijo mrtvih, helikopterja policije in Slovenske vojske, helikopterji iz Avstrije ter letala za gašenje požarov Canadair iz Italije. Kot je poudaril vodja vaje Robert Skrinjar s kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje, je bil glavni namen vaje preizkusiti in okrepiti sodelovanje med slovenskimi, avstrijskimi in italijanskimi organi, službami in enotami za zaščito, reševanje in pomoč ter na slovenski strani tudi med enotami za identifikacijo mrtvih in preiskovanje letalskih nesreč.

»V Sloveniji in Avstriji takšne skupne vaje še ni bilo. V celotni vaji, ki je potekala od 6. do 17. ure, je na terenu sodelovalo več kot 250 ljudi. Celovita analiza vaje bo pripravljena čez mesec dni, že med samo vajo pa so se razkrile nekatere pomanjkljivosti. Največ na področju sodelovanja letalskih sil, zlasti pri koordinaciji helikopterjev, in pa na področju preiskave nesreč in identifikacije mrtvih, kjer sicer obstaja nekaj mednarodnih predpisov, a se nobeden od njih ne dotika področja, ko se nesreča zgodi na obeh straneh meje. Analiza bi zato lahko ponudila določene rešitve, kako urediti meddržavno sodelovanje na tem področju, je dejal Skrinjar in napovedal, da bodo na podlagi vaje pripravili predloge oziroma popravke predpisov in sporazumov: »Pravne službe ministrstva pa so tiste, ki te predloge posredujejo naprej v usklajevanje in podpisovanje.«

Vajo si je ogledal tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je ocenil, da gre za realen scenarij, ki se lahko zgodi in se že je, saj ima Slovenija zgodovino letalskih nesreč: »Naloge policije so, da sodeluje tudi pri naravnih in drugih nesrečah, tako je policija pomemben del te vaje, saj opravlja tako preiskovalne aktivnosti, identifikacijo žrtev kot vzdrževanje intervencijskih poti in druge dejavnosti. Sistemi držav dobro sodelujejo in tudi sistem nacionalne varnosti v Sloveniji deluje, kar je bilo na vaji tudi več kot očitno.«