Na grobova bohinjskih policistov je letos venca položil nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič.

Policist ne ve, kaj ga čaka v službi

V Srednji vasi v Bohinju je v nedeljo potekala maša v spomin na pokojne policiste, ki jo že petnajst let pripravljajo policisti pod vodstvom bohinjskega policista Aleša Rozmana. Letos je vence na grobova dveh bohinjskih policistov položil nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič.

Srednja vas v Bohinju – Že 15 let zapored se policisti ob godu nadangela Mihaela, zavetnika policistov, zbirajo v Srednji vasi v Bohinju, kjer skupina policistov pod vodstvom bohinjskega policista Aleša Rozmana organizira svete maše za pokojne tovariše. Tudi tokrat se je maše udeležila množica policistk in policistov ter se tudi na ta način poklonila tako tistim, ki so življenje izgubili med opravljanjem svojega dela, kot vsem drugim pokojnim policistom. Maše se je udeležila tudi vrsta visokih predstavnikov policije in politike, med njimi direktor Policijske uprave Kranj Boštjan Glavič, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, nekdanji ustavni sodnik in svetovalec predsednika republike Ernest Petrič, bohinjski župan Jože Sodja in drugi. Po maši je Ernest Petrič v spremstvu častne straže Slovenske vojske položil vence na grobova dveh bohinjskih policistov na pokopališču ob cerkvi.

Kot je ob dogodku dejal minister Boštjan Poklukar, je policijski poklic nevaren in terja tudi žrtve, na katere se je pomembno spomniti: »Ne gre za uraden dogodek, ampak za tradicijo, na katero se policistke in policisti radi odzovejo. Na tem dogodku se lahko spomnimo tistih, ki jih ni več med nami, ter se ob spominu tudi podružimo. V preteklih letih je imel dogodek večkrat tudi poseben pomen, saj so policisti umirali pri opravljanju dolžnosti. Že dve leti na srečo teh najhujših dogodkov nismo zabeležili in tega si res ne želimo, a nikoli ne vemo, kdaj pri policijskem delu lahko pride do najhujšega. Takrat pa se morajo policisti zanesti na zaščitno opremo, svojo usposobljenost in preudarnost. Policist, ki odide v službo, nikoli ne ve, kaj ga čaka, zato je policijsko delo treba tudi posebej vrednotiti.«

Kot je dodal nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič, je ta dogodek humana gesta spomina: »V našem sodobnem času je vse hitro, hitro pozabimo. A še več kot to. Slovenija je razklana, razdvojena. To je problem, a policija je institucija, ki je v službi vse države, ne glede na politiko. Tudi v tem smislu je ta dogodek pomemben, kajti ljudje še vedno mislijo, da je policija ''leva'', meni pa je v veselje videti policiste, ki so šli k obhajilu. To kaže, da je policija od nas vseh, tam so tisti, ki gredo in ne gredo k maši, tisti, ki vzamejo ali ne vzamejo obhajila, in kot tako jo moramo videti.«

Po besedah bohinjskega župana Jožeta Sodje je Bohinjcem v čast, da je ta dogodek, ki je nastal na pobudo domačinov, postal tako pomemben in tradicionalen.