Fotoepilacija, sodobna metoda odstranjevanja dlačic, se opravlja s pomočjo intenzivne pulzirajoče svetlobe.

Nova dimenzija depilacije

Ko poletje preide v jesen in kasneje zimo, pogosto pozabimo na odstranjevanje dlačic. A po mnenju strokovnjakov je to najboljši čas za dolgoročno rešitev te večne nadloge. Magistra Sanja Milošević nam je predstavila eno od rešitev, nov način depilacije – fotoepilacijo.

Sodobna metoda odstranjevanja dlačic, ki se opravlja s pomočjo intenzivne pulzirajoče svetlobe (IPL), imenovana fotoepilacija oziroma trajna depilacija, temelji na načelu selektivne fototermolize. Svetloba, ki se aplicira na kožo, se pretvori v toploto in selektivno uniči tvorbe celic za rast dlačic. Melanin v dlačici absorbira svetlobo in jo prenese do mešička, kjer s toploto uniči celice, ki hranijo dlačico. Z uničenjem teh celic dlačice počasi odmirajo in odpadajo. »Pri nas je ta metoda ena redkih, ki uživa tudi podporo zdravnikov, saj je primerna za praktično kateri koli del telesa, dolžino, debelino in barvo dlačic; je neboleča, kože pa ne izpostavlja nevarnostim stranskih učinkov,« je povedala Sanja Milošević. V zadnjih nekaj letih je tehnologija IPL izredno napredovala in zadnja novost na tem področju je možnost izvajanja terapij tudi v poletnem času na pravkar porjaveli koži. To omogoča tehnologija, ki uporablja tako imenovani multipulzni sistem. Ta dopušča koži, da se ohlaja, medtem ko dlačico še naprej segreva in preko nje uniči lasni mešiček. »Naprave IPL prav tako ne oddajajo škodljivih ultravijoličnih žarkov, zaradi česar so terapije neškodljive,« je pojasnila sogovornica. Z IPL-fotoepilacijo lahko odpravijo tudi težave, ki jih povzročajo druge metode, kot na primer mozoljčke, vnetja, vraščene dlačice, srbečico in druge poškodbe kože.

Tretma fotoepilacije je primeren za večino ljudi, vendar obstaja nekaj kontraindikacij, ko ni priporočljiv. Odsvetuje se nosečnicam, doječim materam, tistim, ki jemljejo fotosenzitivna zdravila, bolehajo za kožnimi boleznimi, imajo močnejšo alergijo na sonce ali fotosenzitivno epilepsijo. Prav tako se tretma ne more izvajati na predelih, na katerih ima človek večje znamenje, tetovažo ali trajen mejkap.

»Ker je fotoepilacija zelo varen postopek, lahko po njem opazimo kvečjemu povečano suhost kože in rahlo rdečico, ki zelo hitro izgine, zato je treba ves čas trajanja terapije kožo dobro vlažiti s hidratantnimi kremami,« je sklenila Sanja Milošević.