Občina je obtičala z Ekogorjem

Prekinitev koncesijske pogodbe z družbo Ekogor bi Občini Jesenice in občanom prinesla več težav kot koristi, je pokazalo revizijsko poročilo.

Prenehanje obratovanja odlagališča Mala Mežakla bi se odrazilo v pomembnem zmanjšanju prihodkov občinskega proračuna na Jesenicah ob hkratnem pomembnem povišanju cen storitev, ugotavljajo revizorji.

Jesenice – Čeprav obstajajo razlogi, da bi Občina Jesenice lahko začela postopek prekinitve koncesijske pogodbe s podjetjem Ekogor, pa bi to občini in občanom prineslo več težav kot koristi. Podjetje Ekogor je visoko zadolženo, in če bi v lanskem letu realno ovrednotilo stroške prevzema lahke frakcije, bi poslovalo z vsaj pol milijona evrov izgube. Za nameček je stavbna pravica, ki jo je Ekogorju podelila Občina Jesenice, obremenjena s hipotekami. Objekte, ki so bili zgrajeni na podlagi stavbne pravice, je podjetje Publikus, ki je lastnik Ekogorja, zastavilo za 6,5 milijona evrov. Če kredita ne bi več moglo odplačevati, bi prišlo do vnovčitve hipoteke. S tem pa bi Občina Jesenice ostala brez objektov za obdelavo, ki bi jih potem morala kupiti na dražbi ali pa najeti od morebitnega kupca.

To je le nekaj skrb vzbujajočih izsledkov revizije gospodarske javne službe obdelave določenih vrst odpadkov, ki jo je za Občino Jesenice opravilo podjetje BM Veritas. Revizorji so zadnjih nekaj mesecev pregledovali koncesijsko pogodbo, ki jo ima Občina Jesenice sklenjeno s podjetjem Ekogor, ki na Mali Mežakli opravlja javno gospodarsko službo obdelave mešanih komunalnih odpadkov. Kot je znano, se v CERO Mala Mežakla in tudi na sosednji občinski parceli kopiči lahka frakcija, občani pa že dalj časa opozarjajo na smrad, ki zmanjšuje kakovost življenja na Jesenicah. Občina Jesenice je zato naročila revizijo, ki naj bi ji bila v pomoč pri reševanju problematike.

Žal pa izsledki revizije niso optimistični. Kot izhaja iz poročila, bi prekinitev koncesijske pogodbe povzročila le še več težav, za občane pa bi to pomenilo zvišanje zneskov na položnicah. Občina je tako na neki način obtičala z Ekogorjem, revizorji pa so nanizali nekaj rešitev, ki bi bile najmanj boleče za vse.

V prvi vrsti predlagajo aneks h koncesijski pogodbi, s katerim bi Občina Jesenice in Ekogor uredila vsa odprta vprašanja. Po mnenju revizorjev je treba čim prej najti rešitev za odvoz začasno skladiščene lahke frakcije. Poleg tega je treba oblikovati nove cene storitve obdelave, saj sedanje cene koncesionarju ne pokrivajo vseh upravičenih stroškov.

Poleg tega bi bilo smiselno, da bi Občina Jesenice k ustrezni ureditvi te javne gospodarske službe pozvala tudi ostale občine, katerih mešane komunalne odpadke dovažajo v CERO Mala Mežakla. Zdaj namreč Ekogor obdelavo mešanih komunalnih odpadkov na osnovi koncesije izvaja le za občini Jesenice in Gorje, za ostale občine pa prek pogodbe.

Glede kopičenja odpadkov na občinski parceli revizorji menijo, da glede na finančne težave Ekogorja in problematiko lahke frakcije na državni ravni tožba ne bi prinesla posebnih koristi.

»Zato menimo, da bi bilo smiselno skleniti dogovor, v katerem bi opredelili roke, v katerih bo Ekogor s tega zemljišča odstranil skladiščeno lahko frakcijo ter poravnal nadomestilo za uporabo tega zemljišča za nazaj in za naprej do izpraznitve zemljišča.«

Revizorji tudi menijo, da je treba poskrbeti za čim bolj nemoten postopek sprejema in obdelave odpadkov, z zmanjšanjem »zalog« odpadkov pa se bo zmanjšal tudi vpliv na samo okolje, torej smrad.

Z revizijskim poročilom se bodo na seji prihodnji teden seznanili jeseniški občinski svetniki, pričakovati pa je burno razpravo.