Varnost ograje na mostu so zagotovili z opornicami.

Opornice do celovite obnove

Delna obnova mostu pri cerkvi svetega Janeza Krstnika v Bohinju je zagotovila varnost ograje do celovite prenove mostu. Kdaj jo bodo izvedli, pa bo znano, ko bo izdelana projektna dokumentacija.

Ribčev Laz – V začetku septembra so bila opravljena nujna sanacijska dela na znamenitem mostu pri cerkvi sv. Janeza Krstnika v Ribčevem Lazu. S sanacijo je bila zagotovljena varnost kamnite ograje in obloge mostu, ki je zaradi dotrajanosti začela odstopati od betonske nosilne konstrukcije, zato je bilo nevarno, da bi se ob pritisku turistov ograja in del kamnite obloge zrušila v jezero. Statična varnost mostu ni bila ogrožena, temveč zgolj stabilnost kamnite obloge in ograje mostu.

Sanacija je bila izvedena s kovinskimi oporniki, ki pa jih domačini v Bohinju niso najbolje sprejeli, saj številni menijo, da kovinske letve kazijo simbol Bohinja, ki je tudi simbol občine Bohinj in zaradi slikovitosti ena najbolj fotografiranih točk v Bohinju. Kot je dejal eden izmed domačinov, jih skrbi, da bodo oporniki tam kar ostali: »Lani so se nekateri pritoževali zaradi informacijskega stebra pri poti do cerkve, tole je stokrat hujše. Kot bi na most nataknili zobni aparat.«

Na direkciji za infrastrukturo, ki je zadolžena za vzdrževanje in sanacijo mostu, pojasnjujejo, da je v pripravi ponoven razpis za izdelavo projektne dokumentacije, ki bo končana predvidoma do sredine leta 2020. Ko bo projektna dokumentacija izdelana, bosta znana tudi vrednost in obseg obnovitvenih del. Glede opornic dodajajo, da se zavedajo, da je most tako lokalna znamenitost kot državna kulturna dediščina. »Ukrepi so začasni za zagotovitev varnosti objekta in so izvedeni v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine. Kovinska konstrukcija bo po celoviti obnovi odstranjena.«

Stanje mostu se je po ugotovitvah direkcije izkazalo za resno, saj je bila pri nadzoru mostu ugotovljena vzdolžna razpoka kot posledica odstopanja kamnitega parapetnega zidu oziroma ograje mostu od betonskega loka. Glede na resnost poškodb so s pomočjo prečnih povezav in jeklenih profilov izvedli ukrepe, s katerimi so preprečili povečevanje vzdolžne razpoke in posledično možnost, da bi se porušila celotna kamnita obloga oboka in parapetni zid, ter tudi zaprtje mostu. Doslej izvedena dela so stala dobrih 44 tisoč evrov. Vrednost del za celovito obnovo mostu pa bo znana, ko bo izdelana projektna dokumentacija, iz katere bo jasen tudi obseg potrebnih del. Morebitna popolna zapora mostu v času, ko v Bohinju že poteka vrsta gradbenih del na cestni infrastrukturi, zaradi katerih je promet že sicer oviran, bi sicer pomenila pravi prometni kaos.