Prejemniki priznanj za sodelovanje v Društvu paraplegikov Gorenjske / Foto: Primož Pičulin

Invalidski voziček še ne pomeni konca sveta

Društvo paraplegikov Gorenjske je s prireditvijo S srcem že 40 let v Kulturnem domu Primskovo obeležilo dolgoletno delovanje.

Kranj – Društvo je z združitvijo paraplegikov pred štiridesetimi leti tako na državnem kot lokalnem nivoju doseglo mnoge premike, med njimi najpomembnejšega: dokazali so svojo družbeno koristnost in aktivno sodelovanje v družbi. »Vsi člani društva smo nekoč živeli svoje brezskrbno življenje, si gradili prihodnost in družine. A prišel je trenutek, ko nas je doletela nesreča, bolezen ali morda usoda – ter nam in našim najbližjim popolnoma spremenila življenje,« je dejal predsednik društva Peter Robnik in dodal: »Nekaj entuziastov je želelo pokazati, da življenje na invalidskem vozičku ne pomeni konca sveta, da invalidi nismo breme družbe in znamo poskrbeti sami zase.«

Zbrane je v imenu Mestne občine Kranj, častne pokroviteljice prireditve, nagovoril kranjski podžupan Robert Nograšek, v imenu Zveze paraplegikov Slovenije pa njen predsednik, tudi državni svetnik Dane Kastelic. »Kolektivni duh je danes pogoj, da v teh časih neusmiljene neoliberalizacije s skupnimi močmi dosežemo, da se invalidom para- in tetraplegikom ne odvzame identiteta v slovenskem prostoru,« je dejal Kastelic in še dodal, da je zaradi ne upoštevanja predpisov in deklarativnega balasta raven uresničevanja pravic invalidov glede na možnosti veliko prenizka.

Društvo je ob tej priložnosti podelilo priznanja za sodelovanje. Prejeli so jih Franc Černe, Gašper Črnilec, Jovita Jeglič, Marjan Peternelj, Albin Rožman, Slavko Bračič, Mojca Kopač, Marija Černe, Mestna občina Kranj in Občina Cerklje na Gorenjskem, Krajevna skupnost Bratov Smuk, Osnovna šola Cvetka Golarja Trata pri Škofji Loki in Zavarovalnica Triglav, območna enota Kranj. Prireditev so z nastopi obogatili citrarka Marina Kejžar, folklorna skupina Korenine in Tilen Lotrič.