Volk na Zgornjem Gorenjskem

Volk je napadel ovce v Zgornji Krmi in na planini Grajščica nad Srednjim Vrhom.

Do 25. septembra je bilo na Gorenjskem 45 škodnih primerov, v katerih so volkovi pokončali 223 ovc in jagnjet, pet konj ter pet goved. Zdaj je število že nekoliko višje.

Bled – Do 25. septembra je bilo na Gorenjskem 45 škodnih primerov, v katerih so volkovi pokončali 223 ovc in jagnjet, pet konj ter pet goved; zdaj je številka že nekoliko višja. Čeprav je bilo v javnosti največ slišati o napadih volkov v Selški in v Poljanski dolini, pa so volkovi napadali živino tudi na Zgornjem Gorenjskem, kjer so beležili tri večje napade na planinah Tosc, Zgornja Krma in Grajščica ter še tri napade na posamezne živali, vsi trije v bližini bohinjskih naselij.

Tako so volkovi na planini v Zgornji Krmi, kar je matična planina vasi Zasip, v drugi polovici septembra pokončali pet ovc, od tega dve na Toscu, tri pa pri Vodnikovi koči nad Velim poljem. Kot navaja Blaž Černe iz blejske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije, številka še ni dokončna, saj lastniki po zadnjih informacijah pogrešajo še šest ovc.

Prejšnji teden je volk napadel še v Karavankah – na planini Grajščica nad Srednjim Vrhom, kjer je po doslej zbranih podatkih pokončal oziroma močno poškodoval deset živali – štiri ovce in šest že malo večjih jagnjet, ki so bili last treh lastnikov. Število še ni dokončno, saj lastniki nekaj živali še pogrešajo in jih iščejo. Število pogrešanih je nekoliko manjše, kot so sprva predvidevali, ugotavlja Blaže Černe in dodaja, da iz sledi in razpršenosti napadenih ovc sklepajo, da je ovce napadel en volk.

Konec paše, začetek zaraščanja

Kot je povedal Izidor Hlebanja iz Srednjega Vrha, so na planini pasli okrog sedemdeset ovc, prejšnji teden so trop prignali domov, še pogrešane ovce in jagnjeta pa bodo za vedno ostali na planini ali se bodo sami vrnili domov. Pred leti so zaradi napada velikih zveri že opustili pašo drobnice na Grajščici, pred tremi leti so se s pašo spet opogumili, po letošnjem napadu volka pa bodo spet razmislili, ali bodo s pašo v prihodnje še nadaljevali ali ne. »Ovčereja je zaradi vse pogostejših napadov velikih zveri ogrožena, konec ovčereje pa pomeni zaraščanje planin,« opozarja Izidor in dodaja: »Ker se drobnica pase na velikem območju, ograjevanje planine za zaščito drobnice pred velikimi zvermi ni fizično izvedljivo in tudi ne ekonomsko upravičeno.«

Trop volkov na Pokljuki

Po informacijah, s katerimi razpolagajo v blejski območni enoti zavoda za gozdove, so pred kratkim na Pokljuki opazili trop sedmih volkov, poleg tega je na Gorenjskem »aktiven« še trop verjetno okoli petih živali na območju Jelovice in volk, ki je pokončal ovce v Karavankah. Poleg volkov se na Zgornjem Gorenjskem zadržujejo tudi trije ali štirje medvedje. Medtem ko lani ni bilo škodnega primera in leto prej le eden, je letos izstopal problematični, zdaj že uplenjeni medved na gorjanskem območju, ki je »zakrivil« štiri škodne dogodke.