Na veliko izumrtje pred 252 milijoni let, »zapisano« v kamninah v Jarčji Dolini, odslej opozarja tudi informacijska tabla.

Katastrofa, zapisana v kamnu

Na geološki zapis velikega izumiranja pred 252 milijoni let na permsko-triasni meji v Jarčji Dolini pri Žireh, ki so jo razglasili za naravno vrednoto državnega pomena, opozarja informacijska tabla.

Jarčja Dolina – Plasti karbonatnih kamnin pri kmetiji Lukač v Jarčji Dolini predstavljajo doslej edini profil v Zunanjih Dinaridih, v katerem je bila po mednarodnih kriterijih določena meja med starim in srednjim zemeljskim vekom oziroma tako imenovana permsko-triasna meja. Mejo med starim in srednjim zemeljskim vekom pred 252 milijoni let označuje ena največjih katastrof v zemeljski zgodovini, saj je tedaj po nekaterih podatkih izginilo 96 odstotkov vseh morskih vrst organizmov in sedemdeset odstotkov vrst kopenskih vretenčarjev, je ob odprtju informacijske table, ki razkriva pestro dogajanje na tem območju pred milijoni let, razložil geolog Bogdan Jurkovšek, ki je skupaj z ženo Teo Kolar Jurkovšek sodeloval pri odkrivanju pestre žirovske preteklosti.

Kot najverjetnejši vzrok za omenjeno veliko izumiranje navajajo vulkanske izbruhe in izlitje ogromnih količin lave v Sibiriji, ki so zastrupili morja in zrak ter s toplogrednimi plini povzročili pregretje zemlje. Tea Kolar Jurkošek verjame, da bo informacijska tabla, na kateri so tako v besedi kot sliki opisali omenjeno dogajanje, ljudi navdušila za obisk tega profila. »Tako bo lahko služil tudi v izobraževalne namene, kako se na spremembe v okolju odzivajo živi organizmi oziroma kaj se zgodi v okolju po katastrofi takih razsežnosti tudi v luči sedanjih klimatskih sprememb, ki smo jim priča.« Za postavitev table so skupaj z Geološkim zavodom Slovenije poskrbeli na Občini Žiri. Župana Janeza Žaklja veseli, da so na ta način osvetlili ta pomembni del zemeljske zgodovine.