Nov zastoj pri gradnji Blagneče hiše

Sanacija stare Blagneče hiše, ki jo obnavljajo po pogojih zavoda za varstvo kulturne dediščine, se je spet ustavila. Izvajalci ne dajo garancije, da bo objekt na starih temeljih in s starimi zidovi varen.

Šenčur – Na seji občinskega sveta v Šenčurju so svetnike seznanili s potekom del pri obnovi Blagneče hiše, kjer so porušili nadstropje, stari temelji in zidovi pa še stojijo in naj bi jih ustrezno sanirali, preden bi zabetonirali ploščo in nato leseno nadstropje zgradili verodostojno prejšnjemu videzu. Za sanacijo so pridobili tri strokovna mnenja, vsa so negativna. Občina kot investitor pa ne želi graditi objekta, ki ne bi bil varen, zato so gradnjo ustavili. V ponedeljek se bodo sestali na kranjski enoti zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki vztraja pri sanaciji, da se dogovorijo o nadaljnjem poteku te investicije. »Ne želimo rušiti kulturne dediščine, želimo pa jo urediti tako, da bo varna in uporabna,« je dejal Aleš Puhar z občinske uprave.

Za podrobnosti smo vprašali župana Cirila Kozjeka, ki o zastoju pri sanaciji Blagneče hiše pravi: »Zidovi in temelji, ki so pripravljeni za sanacijo, za katero imamo gradbeno dovoljenje, niso tako stabilni, da bi se tega lahko lotili. Trije izvajalci so dali negativno mnenje in ne želijo dati garancije, mi pa brez garancij takega objekta ne moremo graditi. Zavod za varstvo kulturne dediščine še naprej vztraja pri sanaciji obstoječih obodov. V ponedeljek se bomo na skupnem sestanku odločili, kaj bomo storili. Če ne bo garancije, ne bomo gradili. In če sanacije ne bo, bo treba objekt v celoti porušiti in nato znova pridobivati gradbeno dovoljenje, tokrat za novogradnjo. V vsakem primeru pa bi zgradili stavbo po stari podobi, vendar želimo, da je tudi dolgoročno varna. Slednjič v ta objekt, za katerega smo zelo dolgo čakali gradbeno dovoljenje, vlagamo skoraj 600 tisoč evrov.«

Želijo tudi čimprejšnjo odločitev, saj se gradbena sezona izteka, zidovi sredi Šenčurja pa tudi niso v ponos kraja. Kot poudarja župan, imajo shranjena stara okna in tudi vse detajle lesenega dela, tako da bodo lahko gradili verodostojno originalni stavbi. Zanimalo nas je tudi, kakšna bo usoda medgeneracijskega centra, stavbe, ki je zgrajena na mestu nekdanjega gospodarskega poslopja Blagneče hiše in je že skoraj nared. »Zanj bomo iskali uporabno dovoljenje, ki ga moramo zaradi črpanja denarja Eko sklada, od koder dobimo 98 tisoč evrov, dobiti do konca novembra,« pravi Ciril Kozjek. Trenutno nameščajo opremo. Že skoraj zgrajeni objekt pa še ne bo dan v uporabo, dokler je njegova okolica še gradbišče.