Na pohodu na Pokljuki (od leve proti desni): Jože Sodja, Dejan Židan, Janez Rakar in Peter Torkar

Cilj je stabilnejše financiranje parka

V okviru celodnevnega obiska v Triglavskem narodnem parku (TNP) se je predsednik državnega zbora Dejan Židan seznanil z izzivi in težavami, s katerimi se srečujejo župani, naravovarstveniki ter športni in turistični delavci na tem območju.

Sodelavci zavoda TNP in Zavoda za gozdove Slovenije so Židana seznanili s posebnostmi območja z vidikov varstva narave, kulturne krajine, gozdarstva, upravljanja s prostoživečimi živalmi in obiskovanja.

Rudno polje – Predsedniku državnega zbora Dejanu Židanu so ob njegovem obisku predstavili izzive, s katerimi se srečujejo na področju ohranjanja narave in biotske raznovrstnosti, turizma ter gospodarskega razvoja v TNP. Ob tem so ga tudi seznanili, pri katerih stvareh pričakujejo pomoč države. Na Pokljuki se je v družbi direktorja javnega zavoda TNP Janeza Rakarja ter županov občin Bohinj in Gorje Jožeta Sodje in Petra Torkarja odpravil na pohod od Rudnega polja preko Miščovca do Plesišča in smučišča Viševnik, ob čemer so mu predstavili kohezijski projekt Vrh Julijcev za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku. Sodelavci zavoda TNP in Zavoda za gozdove Slovenije so Židana seznanili s posebnostmi območja z vidikov varstva narave, kulturne krajine, gozdarstva, upravljanja s prostoživečimi živalmi in obiskovanja.

Židanu so ob njegovem obisku v TNP predstavili naloge, ki jih izvajajo, pa tudi naloge, ki bi jih morali izvajati, a se iz različnih razlogov izvajajo le v okrnjenem obsegu, je razložil Janez Rakar. »Predstavili smo mu tudi svoje sodelovanje z ostalimi deležniki, zlasti lokalnimi skupnostmi,« je še dejal Rakar. Židan je ob tem z zadovoljstvom ugotavljal, da se je financiranje javnega zavoda TNP z rebalansom proračuna nekoliko izboljšalo. »A težava je, da se rebalans sprejema sredi leta in je potem denar, ki je na voljo, težko najbolj racionalno investirati v konkretno delovanje.« Ta čas se po njegovih besedah začenja razprava o proračunskih dokumentih za leti 2020 in 2021, pri čemer je cilj tudi stabilnejše financiranje javnega zavoda. »Kot velik podpornik sonaravnega razvoja, ki se se ne more kazati samo v besedah, ampak tudi v podpori, se bom maksimalno potrudil, da naredimo korak naprej,« je še obljubil Židan. Jože Sodja, župan Občine Bohinj, ki ima največ prebivalcev v parku, upa, da se bo vendarle odprl zakon o TNP in se bodo v zakonu popravile »zadeve, ki so krivične oziroma niso dobre, in to ne le za občine, temveč tudi za zavod TNP«. Po njegovih besedah imajo največje težave pri financah, čeprav se tudi to počasi izboljšuje. Njihova velika želja je, da se končno začne uresničevati 11. člen zakona, ki parkovnim občinam obljublja državne spodbude in sofinanciranje določenih naložb. »Imam informacije, da naj bi se tudi to začelo izvajati. Upam, da so informacije točne in da se bomo približali tej osnovni obljubi, čeprav višina sredstev še ni znana.« Ob tem je spomnil, da so imeli že dvakrat možnost prejeti tudi sredstva zavoda TNP za razvoj trajnostne mobilnosti. »To je prvi pozitivni znak in začetek sodelovanja, kakršno bi moralo biti,« je poudaril Sodja in dodal, da je park zelo lep in ga ne smemo spreminjati, prav pa je, da se dogovorimo, kako olajšati življenje tudi tistim, ki v njem živijo.

Po vrnitvi na Rudno polje si je Židan ogledal tamkajšnji biatlonski center, nato pa so se čez Vršič odpravili na primorsko stran. Ob tem so mu predstavili prometno problematiko na cesti čez prelaz Vršič in letošnje ukrepe za umirjanje prometa v poletnih mesecih na Mangartski cesti, v Ukancu in dolini Vrat, ki so jih izvedli zavod TNP in parkovne lokalne skupnosti. V nadaljevanju si je ogledal še del Soške poti od Kugyjevega spomenika do Mlinarice s predstavitvijo posebnosti narodnega parka v Trenti in zaključil obisk v Informacijskem središču Triglavskega narodnega parka Dom Trenta.