Folklorno društvo Šenčur je s prireditvijo obeležilo deset let delovanja. / Foto: Tina Dokl

Folkloro imajo že deset let

S svečano prireditvijo v dvorani Doma krajanov Šenčur Mi jo imamo ... In to že 10 let! je Folklorno društvo Šenčur obeležilo deset let delovanja.

Ideja o folklorni skupini je v Šenčurju tlela kar nekaj časa in pred desetimi leti je tudi vzplamtela. Snovalci društva so se odločili, da interes preverijo kar z anketnimi listi in po številnih odzivih so se odločili, da ustanovijo Folklorno društvo Šenčur, kjer še danes plesalci v najžlahtnejših letih plešejo izključno zaradi ohranjanja kulturne dediščine, notranje izpopolnjenosti in veselja do plesa. Ker je v Šenčurju spomenik cesarici Mariji Tereziji, so se folkloristi odločili za oblačilno podobo z začetka 19. stoletja in izdelali za to obdobje značilna obuvala, oblačila in pokrivala.

Idejo in osnovni koncept prireditve ob desetletnici je oblikoval strokovni vodja Aleksander Sašo Zupan, s predsednico Ireno Kajzer pa sta ga predstavila tudi županu Občine Šenčur Cirilu Kozjeku, ki je ponudil delno finančno pomoč za izvedbo. Zgodovino njihovega društva so pripovedovali prek dokumentarnega filma, ki se je predvajal v ozadju, prireditev pa obogatili z igranimi prizori in nastopi. Predstavili so se tudi vsi vodje – za petje Jožica Rekar, za ljudske godce Jožef Rekar, za ples Špela in Aleksander Sašo Zupan in za glasbene priredbe, izvajane na citre, Damjana Praprotnik.

Po prireditvi so podelili še Maroltove značke in priznanja. Zlato je za več kot 15-letno delovanje na folklornem področju dobil Leon Teran, za več kot tridesetletno delovanje na folklornem področju pa sta Špela Zupan in Aleksander Sašo Zupan prejela častno Maroltovo značko in priznanje. Priznanje je šenčurskemu folklornemu društvu za uspešno delovanje podelilo tudi Združenja ljudskih in tradicijskih skupin Slovenije.