Ogrevalna sezona se je letos uradno začela v prvih dneh oktobra, a so se ponekod na željo uporabnikov radiatorji prvič ogreli šele prejšnji teden. / Foto: Gorazd Kavčič

Nekateri počakali teden dni

Obračun stroškov daljinskega ogrevanja ostaja enak kot v preteklih letih. Skupne kotlovnice večinoma delujejo na zemeljski plin, ki je trenutno celo nekoliko cenejši kot lani.

Kranj – V skupnih kotlovnicah za daljinsko ogrevanje stanovanjskih in drugih objektov se je kurilna sezona že začela. Praviloma se ogrevalna sezona začne ob izpolnjenem pogoju, da je zunanja temperatura tri dni zapored ob 21. uri pod 12 stopinjami, kar se je na Gorenjskem po večini zgodilo konec septembra in v prvih oktobrskih dneh, a ponekod so se uporabniki sami odločili za nekajdnevni zamik.

Tudi v kranjskem Domplanu, ki skupno upravlja 73 kotlovnic, iz katerih se ogreva preko sedem tisoč gospodinjstev, poslovnih prostorov, šol in vrtcev na območju občin Kranj, Tržič, Škofja Loka, Radovljica, Naklo, Šenčur, Cerklje, Komenda, Mengeš in Domžale, so razložili, da so v večini primerov z ogrevanjem pričeli med 2. in 4. oktobrom, nekaj kotlovnic pa so na željo uporabnikov ogrevanja zagnali šele prejšnji teden. Ob tem so pojasnili, da obračun stroškov ogrevanja ostaja nespremenjen in poteka skladno s Pravilnikom o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki je bil zadnjič spremenjen v letu 2016. Največji delež stroškov ogrevanja predstavlja energent, v večini kotlovnic, ki jih upravljajo, je to zemeljski plin. »Stroški ogrevanja sledijo spremembi cene energenta, ki je v letošnji kurilni sezoni trenutno nekoliko nižji glede na lansko kurilno sezono. Seveda pa je strošek posameznega odjemalca odvisen tudi od njegove porabe,« so nam pojasnili. V nekaj manjših kotlovnicah pod upravljanjem Domplana se sicer še uporablja kurilno olje, ki pa se ob prenovah kotlovnic nadomešča z zemeljskim plinom, so še povedali.

Na Jesenicah se je ogrevalna sezona uradno začela s 1. oktobrom, so razložili v tamkajšnjem podjetju Enos Ote, ki kot distributer toplote v Občini Jesenice oskrbuje skupno 4100 stanovanj in 180 poslovnih prostorov oziroma ogreva skupaj približno 340 tisoč kvadratnih metrov površin. »Sprememb pri obračunavanju stroškov za ogrevanje na Jesenicah ne bo, pa tudi drugod jih ne bi smelo biti,« so dejali. Tudi na Jesenicah se večinoma ogrevajo na zemeljski plin.

V Škofji Loki se iz centralnih kotlovnic, vse so na zemeljski plin, ogreva 55 objektov v sedmih soseskah oziroma skupno 1.380 stanovanj, njihovi radiatorji pa so bili prvič topli že 25. septembra, so pojasnili v škofjeloškem podjetju za upravljanje nepremičnin SPO. Tudi pri njih pri obračunu stroškov ogrevanja ni sprememb, pričakujejo pa, da se bodo ti zmanjšali v stavbah, na katerih so izvedli investicije v toplotni ovoj. »Glede na izkušnje iz preteklih kurilnih sezon pričakujemo v teh stavbah za vsaj 20 odstotkov manjšo porabo toplote«, so poudarili.

V Železnikih pa odjemalci sami določajo pričetek ogrevanja, so nam odgovorili v Toplarni Železniki, ki obratuje in oskrbuje distribucijsko omrežje z daljinsko toploto preko celega leta. Izven kurilne sezone namreč oskrbujejo odjemalce, teh je približno 650 v stanovanjskih, poslovnih in industrijskih objektih, z energijo za pripravo sanitarne vode. »Sprememb obračuna ni, cena ostaja nespremenjena,« še zagotavljajo. V Železnikih se sicer daljinsko ogrevajo na lesno biomaso.