V Šenčurju rebalans proračuna

V občini Šenčur so uravnovesili proračun, v katerem je do največjih odstopanj prišlo zaradi opremljanja stavbnih zemljišč, vlaganj v namakalni sistem, svetnike pa je zmotila tudi velika razlika pri projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja za športni park.

Šenčur – Občinski svet v Šenčurju je potrdil rebalans letošnjega proračuna. Največje odstopanje nastaja pri dveh načrtovanih projektih: opremljanju stavbnih zemljišč, kjer je na območju okoli Gostilne Ančka predvideno, da bo občina zgradila potrebno komunalno infrastrukturo za načrtovano gradnjo eno- in dvostanovanjskih hiš. Zaradi težav z vpisom lastninske pravice je bila izvedba odložena, zdaj pa stvari urejajo in že pripravljajo vlogo za gradbeno dovoljenje. Če bodo pogodbe sklenjene, bodo lahko območje začeli komunalno opremljati prihodnje leto. Druga večja sprememba zadeva namakalni sistem, za kar niso pridobili drugega gradbenega dovoljenja. Skupno gradbeno dovoljenje izdaja ministrstvo za okolje in prostor, potekajo pa pogovori, da ga pridobijo do konca leta. S tem se bodo lahko prijavili na razpis za evropska sredstva. Kot pravi župan Ciril Kozjek, naj bi dobili sedem tisoč evrov na hektar za namakanje, kar bi pokrilo celotno investicijo. Občina je v projekte že vložila dobrih dvesto tisoč evrov, ki jih bodo vključili v gradnjo namakalnega sistema. Ostali večji zneski zadevajo vzdrževanje lokalnih cest, so se povečali pri preplastitvi cest, kjer so denimo gradili optično in plinovodno omrežje. Del denarja za ureditev cest sicer pokrijejo investitorji v to opremo, razliko pa mora občina. Spremembe so tudi pri naložbi v Blagnečo hišo. Močno pa so poskočili stroški dokumentacije za gradbeno dovoljenje za športni park v Šenčurju, z dvajset na devetdeset tisoč evrov, kar je zmotilo več svetnikov in so terjali pojasnilo.

Z občinske uprave pojasnjujejo, da gre za zahteven in širok projekt, za katerega so svetniki sprejeli občinski podrobni prostorski načrt. Na razpis za dokumentacijo se je prijavil en sam ponudnik, pred tem so že iskali ponudnike, a za načrtovano vrednost niso dobili nobenega. Priznavajo, da so se pri oceni ušteli, na trgu pa potem naleteli na toliko višjo ponudbo. S tako velikim objektom doslej tudi niso imeli izkušenj. Dodajajo tudi, da projekt predvideva tudi legalizacijo na črno zgrajenih objektov v okviru športnega parka, kar morajo urediti v petih letih, od katerih so tri že minila. Poleg tega morajo za celovito ureditev športnega parka dokupiti še dodatna zemljišča. Ob tem je župan Kozjek še povedal, da si skupaj z Mestno občino Kranj prizadevajo dobiti nadomestna zemljišča, kjer gradijo v javnem interesu, najpomembnejša pri tem sta športni park in dom starejših, kjer želijo od sklada kmetijskih zemljišč pridobiti zemljišča, ki bi jih zamenjali z zasebnimi lastniki. Rebalansu so svetniki pritrdili z 11 glasovi za, trije so bili proti, verjetno ravno zaradi visoke vrednosti projekta za športni park.

V proračunu so predvideli tudi za 1,2 milijona evrov zadolževanja, vendar pravijo, da kredita ne bodo aktivirali, če ne bo treba, saj pričakujejo še nekatere druge vire.