Bohinjski potapljači so iz globine 45 metrov dvignili zaboj s steklenicami Bohinjca, v katerega so ob prisotnosti župana Jožeta Sodje, poslanca Franca Kramarja, vinske kraljice Maje Sušnik eta Bohinjca Krsta Tripiča naložili nove steklenice Bohinjca in ga znova vrnili v globine. / Foto: Albert Dobravec

Bohinc na dnu jezera

Zaboj fermentirane pijače iz grozdja Bohinc, vina po vsem razen po imenu, so že sedmo leto potopili v globine Bohinjskega jezera.

Ribčev Laz – Večini se zdi, da vino in Bohinj nimata kakšnega posebnega skupnega imenovalca, a to ne bo držalo, saj je tudi letos v Bohinju potekala prava bohinjska ljubiteljska trgatev, pri kateri je tokrat sodelovalo že 48 ljubiteljskih vinogradnikov. Da je zgodba Bohinca za Bohinjce več kot samo dobra zabava in druženje, pa kaže dejstvo, da so v Bitnjah v Bohinju uredili pravo vinsko klet. Tako so letos že drugič Bohinca stisnili in pri­pravili doma, medtem ko so ga prej vozili na Dolenjsko. Bohinc, vino po vsem razen po imenu, saj Bohinj pač ni vinorodni okoliš, je nastal na vrtu bistriškega gostinca in hotelirja Krsta Tripiča, ki je leta 2000 posadil prvo brajdo in leta 2012 pripravil prvo bohinjsko ljubiteljsko trgatev s 24 udeleženci. Letos jih je bilo že 48, a kljub temu bo količina letos pridelanega Bohinca manjša kot prejšnja leta, saj je trgatev prinesla pol manj grozdja kot lani. Vseeno pa ljubiteljskim vinogradnikom pridelava še vedno prinaša veselje, zato se za prihodnost bohinjske ljubiteljske trgatve ni bati. Svoje k zgodbi fermentirane pijače iz grozdja Bohinc dodaja tudi prava, bohinjska vinska kraljica Maja Sušnik, ki je v minulih dveh letih poskrbela za obilo promocije te bohinjske posebnosti. Lani, ob 240. obletnici prvega vzpona na Triglav, je steklenico Bohinca odnesla tudi na Triglav, kot posebnost pa ga skupaj z idejnim očetom uspešno zastopa tudi na številnih prireditvah.

Kljub nekaterim pomislekom ideja Bohinca morda ni tako za lase privlečena. Znano je, da so v srednjem veku trto pridelovali v okolici Bleda, na Šmarjetni gori nad Kranjem in še kje, morda pa jo bodo zaradi globalnega segrevanja v prihodnje spet. Tako kot je pridelava Bohinca resna zgodba, so resne tudi spremljevalne dejavnosti. Nedavno so skupaj z bohinjskimi potapljači pripravili že sedmi potop Bohinca v Bohinjsko jezero, kjer se na globini 45 metrov v kovinskem zaboju stara že sedem letnikov Bohinca. Ko pa bo letošnja letina mošta postala Bohinc, bo še tradicionalni Martinov krst.