Odkritja spominske plošče Jožetu Antoniču so se udeležili tudi člani Alpskega kvinteta.

Srečanje ob zvokih melodij Jožeta Antoniča

Folklorno društvo Bled in Občina Gorje sta v soboto organizirala svečano odkritje spominske plošče ter glasbeno in plesno popoldne v spomin na častnega občana Jožeta Antoniča, ki ga večina pozna tudi po njegovem prispevku k narodno-zabavni glasbi kot dolgoletnega vodjo in kitarista Alpskega kvinteta.

Ob letošnjem ob­činskem pra­z­niku je Jože An­tonič posmrtno postal častni občan občine Gorje, v soboto pa so na njegovi domači hiši v Zgornjih Gorjah odkrili obeležje. Toni Repe iz Folklornega društva (FD) Bled je zapisal: »Pod pobudo za obe priznanji se je podpisalo veliko predstavnikov društev, člani Alpskega kvinteta, katerega dolgoletni vodja in član je bil, župan Občine Bled Janez Fajfar, Jožetov podžupan Bojan Žerovec, mnogi glasbeniki in njegovi prijatelji ter drugi posamezniki. Število podpornikov pobude presega število tisoč. Seveda pa hvala županu Petru Torkarju in občinskemu svetu Občine Gorje, ki so prepoznali veličino Jožetovega dela in mu podelili naziv častnega občana. Zahvala velja tudi Jožetovim domačim, ki so z zadovoljstvom sprejeli pobudo in ves čas sodelovali pri pripravah. In ne nazadnje tudi domačinki arhitektki Metki Černe, ki je obeležje oblikovala s prefinjenim občutkom.«

Tako se nas je ob slavnostnem trenutku, ob odkritju spominske plošče na dvorišču pri Antoničevih, po domače pri Pogačarju, zbralo lepo število. Za uvod v odkritje je poskrbela Mateja Repe, ki je kasneje – tako kot gorjanski župan Peter Torkar – povabila še na nadaljevanje kulturnega programa v družbo FD Bled in Alpskega kvinteta v telovadnico Osnovne šole Gorje. Čast odstrtja spominske plošče pa je pripadla Repetu in županu Torkarju.

Jože Antonič je umrl novembra 2015, veliko prezgodaj. Marca istega leta je ravno dopolnil sedemdeset let. Vest o njegovi smrti se nam je vsem, ki smo ga poznali, zdela neverjetna – udarila je kot strela z jasnega in nas ujela nepripravljene.

Mateja Repe ga je v kratkem nagovoru predstavila tudi kot človeka, ki je s svojo »srčnostjo, pristnostjo, toplino, prijaznostjo, občutkom za lepoto narave tkal vezi z ljudmi in med ljudmi«. Župan Torkar je poudaril, da je bil Jože Antonič izjemno ponosen na svojo družino, svoje Gorje in je bil človek, s katerim si se vedno lahko pogovoril, in ne nazadnje – če si bil slabe volje, te je poskušal spraviti v dobro voljo. Ob pogledu na spominsko obeležje pa se bomo vsakič znova spomnili njegovih melodij, je še dodal.

Jože Antonič je v svoji karieri tudi županoval, takrat še skupni občini Bleda in Gorij. V funkciji župana je bil pred sedanjim županom Janezom Fajfarjem, ki pravi, da če bi se Jože takrat še enkrat odločil, da kandidira za župana, potem se on ne bi. To je bilo leta 2006. »Sem ga rad podprl, ker je bil res človek širokega srca, znanja, primernega obnašanja. Bil je skromen in zelo dober človek,« pripoveduje Fajfar, ki še meni, da če bi Jože ponovno kandidiral, bi mu verjetno uspelo.

Med prisotnimi na dogodku smo srečali člana Hišnega ansambla Avsenik Renata Verliča. »Zelo ''fajn'' človek je bil. Prijazen, dostopen, nikoli vzvišen – tudi ko je bil župan,« se spominja kitarist, ki ga ljudje poznajo tudi kot strastnega hribolazca in pohodnika.

Ravno tako ima na dvanajstletno sodelovanje s pokojnim Antoničem lepe spomine Stane Knific: »Takrat je bilo ogromno dela po Evropi – Avstriji, Nemčiji, Švici. Večino časa smo preživeli skupaj,« pripoveduje. Da je bil sicer resen, kadar so se pogovarjali o poslu, pove, drugače pa je bil vedno pripravljen kaj šaljivega ušpičiti, doda. Njegova soproga Andreja ga dopolni: »Je bil pa vedno pozoren tudi do žen glasbenikov, članov ansambla. Tako je za vsako novo leto pripravil večerjo in vsaki kupil en dober parfum.« Stane nadaljuje, da ker so bili to časi, ko so bili po dvesto in več dni na leto zdoma, je bila tovrstna gesta res lepa. Andreja zaključi, da mu kljub vsemu ne bi bilo treba, a je to storil, ker je bil pač takšen človek.