V sredo so zaznamovali desetletnico OpenLaba. Od leve proti desni: Igor Papič, Janez Bešter, Maks Šuštar in Matjaž Rakovec. / Foto: Gorazd Kavčič

Deset let novih znanj in idej

Kranjski OpenLab že deset let predstavlja nove trende na gospodarskem in tehnološkem področju ter spodbuja ustvarjalnost in sodelovanje mladih s podjetji v lokalnem okolju.

Kranj – V okviru letošnjega festivala digitalne inovativnosti mladih OpenWeek 2019, ki ta teden poteka v OpenLabu, so v sredo zaznamovali tudi desetletnico OpenLaba. V njem tako že deset let mladim v gorenjski regiji nudijo ustvarjalno okolje ter spodbujajo tvorjenje interdisciplinarnih znanj in vzgojo kreativnih, sposobnih posameznikov za globalno uspešna podjetja. V sodobno opremljenih odprtih prostorih lahko mladi svoj prosti čas izkoristijo za sodelovanje pri številnih inovativnih projektih in se udeležujejo tedenskih delavnic.

OpenLab so po besedah enega njegovih idejnih očetov Janeza Beštra zasnovali z namenom, da mladim ponudijo prostor, kjer bi se srečevali, ustvarjali in razvijali svoje talente. V vseh letih doslej so po besedah zastopnika OpenLaba Maksa Šuštarja gostili že okrog 12 tisoč mladih, saj dobro sodelujejo tudi z vsemi šolami v regiji. Kot ugotavlja Janez Bešter, je zdaj v Sloveniji še kar nekaj podobnih prostorov, a OpenLab v Kranju odlikuje organiziran pristop, zaradi česar lahko mladim ponudijo boljše pogoje. »Imamo zelo dobro urejen mentorski sistem – doslej je v njem delovalo že deset aktivnih mentorjev, pozna se tudi, da nas podpirata fakulteta za elektrotehniko in kranjska občina.« Ob jubileju jim je čestital tudi rektor Univerze v Ljubljani Igor Papič. »Vedno smo želeli, da bi delo v OpenLabu potekalo organizirano, zato smo njegovo delovanje uvrščali v letne delovne načrte in poskušali zagotoviti tudi sredstva.« Poudaril je še, da pomemben steber osnovnega poslanstva univerze poleg izobraževanja in znanstveno-raziskovalnega dela predstavlja tudi prenos znanja in sodelovanje z okoljem. Prodekan fakultete za elektrotehniko Roman Kamnik je poudaril dve pomembni poslanstvi OpenLaba: kot dislocirana enota omenjene fakultete se trudijo mladim približati področji elektrotehnike in multimedije, obenem pa jim ponujajo pridobivanje praktičnih znanj s teh področij, še preden pridejo na fakulteto. To je po njegovih besedah osnova za dobrega inženirja. »Teh kadrov namreč kronično primanjkuje,« je opozoril. Kranjski župan Matjaž Rakovec je ob tem poudaril, da je ponosen, da je Kranj že toliko časa valilnica znanja in idej. Iz pobude, ki je pripeljala do ustanovitve OpenLaba, se je namreč kasneje razvil še sodelavni prostor Kovačnica.

V okviru tedna odrtih vrat v OpenLabu so mladim znova ponudili brezplačne delavnice, namenjene spoznavanju novih tehnologij in trendov. Na ponedeljkovem predavanju so spoznavali umetno inteligenco in digitalni marketing, torek je bil rezerviran za hišno pomočnico Alexo in virtualno resničnost, v sredo so zaznamovali desetletnico OpenLaba, včeraj pa so se s podjetniki pogovarjali o digitalnih tehnologijah. OpenWeek 2019 bodo danes zaključili s tradicionalno omrežno zabavo Lan party.