Simon Dolar – ponos kranjske gimnazije

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (222)

Nekateri profesorji pustijo s svojim delom za seboj nepozaben vtis. Takšen je bil tudi fizik in matematik Simon Dolar, ki je po študiju matematike in fizike na Dunaju ter filozofije v Gradcu, najprej od leta 1905 poučeval na gimnaziji v Ljubljani, nato pa od leta 1909 do 1938 v Kranju, kjer je bil zadnjih šest let tudi ravnatelj gimnazije. Po tem je ponovno poučeval v Ljubljani.

Profesor dr. Simon Dolar se je rodil 26. oktobra v Hotinji vasi. Gimnazijo je zaključil v Mariboru leta 1898. Na srednjih šolah je poučeval matematiko, fiziko in propedevtiko (nekdaj učni predmet v srednji šoli, ki obsega uvod v zgodovino filozofije, psihologije in logike). Leta 1914 se je oženil z Mihaelo (Helo) Pučnik, hčerko zelo znanega krojaškega mojstra v Kranju Konrada Pučnika, ki je delal le eno hišo stran od tiste, v kateri je nekoč prebival pesnik dr. France Prešeren.

Dolarjevi so sloveli kot slovenski pedagoški delavci. Simon je bil stric akademika profesorja dr. Antona Peterlina, saj se je njegov oče, ki je tudi poučeval matematiko in fiziko na gimnaziji v Kranju, poročil s starejšo sestro Zofijo (Zofko) Pučnik. Simona Dolar (1916–1990), hči Simona Dolarja, je bila profesorica nemščine in je učila na strokovni šoli v Kranju, sin Davorin Dolar (1921–2006) pa je bil profesor fizikalne kemije na Univerzi v Ljubljani.

Dr. Simon Dolar je pisal v številne slovenske časopise in revije o problemih moderne filozofije, pedagogike, didaktike, vzgoje in izobraževanja (pouka) ter naravoslovja. Med drugim je bil tudi dopisnik Gorenjca. V programih kranjske gimnazije je napisal razprave, npr. Čemu neki fizikalne vaje in kako jih uredimo? Pisal je tudi o prenovi učnega načrta pri pouku filozofije na srednjih šolah in kako dvigniti ljudsko izobrazbo in vzgojo. Strokovno je ocenil Reisnerjev prenovljeni učbenik Fizika za višje razrede srednjih šol.

Znanih je več šaljivih zgodbic (dovtipov) o dr. Dolarju. V kranjski gimnaziji je dalj časa krožila parodija na srbsko narodno pesem Hasanaginico: »Kaj se sveti na hodniku temnem? Je to lampa ali je cilinder? Ni. Niti ni cilinder, to je pleša Simona Dolarja.«

Profesor Dolar je vprašal dijaka: »No, kako bi opisali občutke zadovoljstva, če bi na loteriji zadeli sto dolarjev?« Presenečen dijak: »Oh, ojej, oprostite, saj imam še enega preveč.«

Zanimivi Gorenjci in dogodki tedna iz dežele Kranjske:

V Žabnici se je 21. 10. 1757 rodil mislec in književnik Martin Kuralt. Zaradi simpatij do francoske revolucije je bil interniran, nato pa pod nadzorom.

Na Bledu se je 21. 10. 1895 rodila kiparka in risarka Karla Bulovec Mrak. Med njenimi najbolj znanimi deli sta osnutek spomenika Ivanu Cankarju na Vrhniki in model za spomenik A. M. Slomška v Mariboru.

V Žirovnici se je 22. 10. 1762 rodil oče Franceta Prešerna Šimen (Simon) Prešeren.

V Kranju se je 22. 10. 1817 rodil podobar Leopold Goetzl. Naredil je veliki oltar za Dobrnič, prenovil veliki oltar na Skaručni in izdelal nov oltar za Podrečo …

Kranjski mestni sodnik Ivan Junauer je 25. 10. 1577 dobil od nadvojvode Karla ukaz, naj predikanta Jerneja Knaflja, ki se vtika v župnijske pravice, spodi iz mesta, češ da niti meščani niti deželni stanovi nimajo pravice spreminjati vere v mestih.

Na Jesenicah se je 26. 10. 1911 rodil gornik in fotograf Jaka Čop.