Krožnik boginj

Zapoznela razglednica z jesenskimi darovi narave me je spomnila na jesenska praznovanja starih kultur, na katerih so vedno častili boginje jeseni. Po predstavah davnih prednikov so bile to zrele ženske in matere, po navadi bujnih oblik. Vsem so pripisovali radodarnost in ljudje so prosili in jim žrtvovali v upanju, da se bodo njihove kašče v jeseni napolnile.

Etruščani in Rimljani so častili Ceres, v Indiji so častili Mater riža, v Mehiki in Južni Ameriki Mater koruze pod različnimi imeni, v severni Evropi je bila znana Botra rži.

Za Ceres je veljalo, da vse izvira iz njenega naročja in se vse, kar odmre in ostane na strniščih, vanj tudi vrača. Beseda cerealije še vedno spominja nanjo.

Med Anglosaksonci in Kelti je bila čaščena boginja Habondia in po legendi naj bi bil znan izrek: Medtem ko ti poješ jabolko, na Habondiin ukaz nekje že brsti, raste in bo dozorelo novo …

Grška boginja zrelosti, žetve in jeseni je bila Karpo. S sestrama Thallo, boginjo cvetenja, in Auxo, boginjo rasti, je skrbela za ciklično obnavljanje vsega, kar človeški rod prehranjuje.

Podobne lastnosti je imela tudi Tamfana, ki velja za eno najstarejših germanskih božanstev. Rimski zgodovinar in pisec Tacit v svoji Zgodovini Germanov pripoveduje, da so imeli Germani ob enakonočju ob njenih svetiščih in gajih razposajena slavja, na katerih ni manjkala žganica. Obenem je bil to čas za sprejem duhov in umrlih v kraljestvo mrtvih.

Zanimiva je tudi Čang-O, kitajska kraljica lune. Slavijo jo v jeseni. Stara vedenja razgrinjajo, da ima Čang-O s svojo menstruacijo eliksir nesmrtnosti. Žensko nrav, njeno notranje čutenje povezujejo z zunanjo podobo narave. Ženski ciklus ponazarja ciklusa rojevanja in minevanja. Kitajci še dandanes ob prazniku Čang-O pečejo okrogle bele lunine kolačke …

Ob misli, kaj kje dozoreva, za občasno štiriperesno deteljico somišljenic nastane krožnik boginj.

»Krožnik boginj«

Za 4–5 oseb potrebujemo: 4 spomladanske čebulice, 300–400 g na koščke narezane papaje, 2 žlici pomarančnega soka, 2–3 žlice limetinega soka, 1 žlico limoninega soka, 1 žličko medu, 1 šopek sesekljanega paradižnika, nekaj vejic prihranimo za okras, sol, poper, 1 ščepec čilija po okusu, oljčno olje po okusu, 2 avokada, narezana na rezine, 50 g koruze iz pločevinke, 100 g kostanja, 4 češnjeve paradižnike, 1 pest narezanih lešnikov.

Spomladanske čebulice operemo, osušimo, beli del narežemo na kolobarčke, zeleni na tenke trakce. Papajo izpeščičimo in narežemo na grižljaje. Avokado olupimo, odstranimo koščico, narežemo na rezine in pokapamo z limoninim sokom. Koruzo splaknemo, češnjevce operemo in osušimo. Kostanj razrežemo na četrtinke.

Dobro zmešamo pomarančni in limetin sok, med, peteršilj, sol in poper, lahko tudi čili, in vtepemo olje.

Vse sestavine, razen kostanja in lešnikov, previdno zmešamo. Poskusimo preliv, če ga je treba dodatno začiniti, in prelijemo solato.

Solato razdelimo na štiri krožnike, okrasimo z vejicami peteršilja, kostanjem, narezanimi lešniki in polovičkami češnjevcev.

Pa dober tek!