Na dnevu krompirja so predstavili tudi različne jedi iz krompirja.

Pridelali krompir in pripravili jedi

V Biotehniškem centru Naklo so v sredo pripravili Dan krompirja, na katerem so predstavili poskus ekološke pridelave krompirja in jedi, ki so jih pripravili iz krompirja.

Strahinj – Dan krompirja je bil zaključek letošnjega sodelovanja med podjetjem Interseme in Biotehniškim centrom Naklo. Podjetje Interseme, ki na slovenskem trgu ponuja približno petdeset različnih sort semenskega krompirja, je šoli zagotovilo za ekološko pridelavo štiri sorte semena krompirja – sorte agria, carolus, rudolph in aluette, vsake po petdeset kilogramov. Dijaki in študentje so seme aprila posadili, potlej so nasad oskrbovali in pri tem uporabljali za ekološko pridelavo dovoljena gnojila in pripravke, konec avgusta so gomolje izkopali iz zemlje. Kot je povedala mentorica Nataša Kunstelj, pridelava ni potekala brez težav, še največ jih je bilo s koloradskim hroščem, malo pa tudi s strunami, mišmi in plesnijo. Strune so preganjali kar s svežimi listi rabarbare. S pridelkom so bili zadovoljni, vsake sorte so pridelali od 200 do 350 kilogramov. Po končani pridelavi so del pridelka odstopili dijakom živilske stroke, ki so pod mentorstvom Vanje Šubic med drugim ocenili jedilne lastnosti krompirja in pripravili jedi, pri katerih so kot eno od sestavin uporabili tudi krompir. Jedi so predstavili na dnevu krompirja in jih tudi ponudili za pokušino. Udeleženci so tako lahko poskusili dve vrsti krompirjevega kruha, krompirjeve svaljke, krompirjeve piškote, skutin zavitek s krompirjem in porom, krompirjeve zloženke, krompirjevo pecivo in krompirjeve kocke s čokolado ... Študentka Klara Čop bo na podlagi poskusa izdelala diplomsko nalogo, dijakinji Neža Urh in Oriana Vuk, ki sta na Dnevu krompirja predstavili metodo določanja suhe snovi v krompirju, spremembo barve krompirja po kuhanju, razkuhavanje, vonj in okus ter razvrstili sorte v kuharski tip, pa bosta za poklicno maturo pripravili na to temo projektno nalogo.

Kot je dejal Andrej Lukan iz podjetja Interseme, vsako leto pripravijo od dvajset do trideset predavanj za pridelovalce krompirja, v zadnjih letih pa vse več sodelujejo s šolami, saj želijo že prihodnjim gospodarjem kmetij predstaviti pomen kakovostnega semena za pridelavo krompirja.