Če bi v Heliosovem obratu Color v Preski resnično zagorelo, bi se lokalne gasilske enote zelo hitro odzvale, so ugotovili na petkovi vaji. / Foto: Gorazd Kavčič

Če bi zagorelo v tovarni barv

V obratu Color podjetja Helios v Preski so v petek preizkusili sistem zaščite in reševanja v primeru eksplozije in požara v proizvodnji paškastih premazov.

Preska – V oktobru, mesecu požarne varnosti, je po Gorenjskem potekalo več reševalnih vaj, ena tekih je minuli petek popoldan potekala tudi v Heliosovem obratu Color v Preski, kjer so preizkusili delovanje sistema zaščite in reševanja v občini Medvode. Na vaji s predpostavko eksplozije in kasnejšega požara v proizvodnem objektu praškastih premazov, zaradi katerega je bilo treba izvesti tudi evakuacijo širšega območja ob tovarni, je sodelovalo več kot šestdeset pripadnikov šestih prostovoljnih gasilskih društev, ki deluje v okviru Gasilske zveze Medvode, tovarniške poklicne gasilske enote, štaba Civilne zaščite Občine Medvode in policistov.

»V scenariju smo predvideli možnost eksplozije prahu v odsesovalnem sistemu in kasnejšega izbruha požara. Za slednje je sicer v realni situaciji zelo malo možnosti, a ker je šlo za vajo, smo jo vseeno preizkusili,« je razložil vodja vaje Gregor Potočnik iz Gasilske enote Helios - Color. »V naši gasilski izvezi delujejo prostovoljna gasilska društva in vse enote so na kraj intervencije prispele v realnem času. Njihov odzivni čas je bil dober, zato nas glede tega ni treba skrbeti. Skupno je na vaji sodelovalo petdeset gasilcev. Upam si napovedati, da bi na intervenciji ob pravi nesreči s požarom sodelovalo precej več gasilcev, za potrebe vaje, da je bila ta še obvladljiva in nemoteča za potek proizvodnje, pa smo določili nekoliko manjše število. Pomembno je, da so se gasilci spoznali z objekti in vožnjo po tovarni,« je povedal Potočnik in dodal, da so na vaji dali tudi poseben poudarek zajezitvi odtekanja odpadne vode pri gašenju. Podrobnejšo analizo bodo opravili v naslednjih tednih.

Direktor Heliosa TBLUS Roman Pirnat je razložil, da takšne vaje v obratu v Preski organizirajo na dve leti, na njih pa preizkušajo pripravljenost svoje poklicne gasilske enote, ki je na tej lokaciji prisotna 24 ur na dan, vse dni v letu (po dva gasilca na izmeno), ter njeno sodelovanje z okoliškimi gasilskimi društvi. Po letu 1990, ko je na tej lokaciji izbruhnil zelo velik požar, podobnih nesreč niso več imeli. »Bilo je nekaj dogodkov, ki pa jih niti približno ne moremo označiti za požare. Za to gre velika zasluga našim poklicnim gasilcem, ki izvajajo predvsem preventivo in požarne straže ob vročih delih, saj je znano, da do požarov največkrat pride med izvajanjem vzdrževalnih del,« je dejal Pirnat in ocenil, da je letošnja vaja dobro uspela. »Pohvala velja vsem navzočim za zelo profesionalen pristop do simulacije nesreče in do ukrepanja v njej,« je dodal.