Revizijsko poročilo o odpadkih

Občini Jesenice ne preostane drugega, kot da z Ekogorjem sodeluje še naprej, a partnerski odnos mora biti odprt in transparenten, poskrbeti pa je treba tudi, da bo obdelava odpadkov potekala čim bolj nemoteno in da se odpadki ne bodo kopičili na Mali Mežakli.

Župan Blaž Račič je opozoril na nevarnost prenagljenih odločitev. »Če bomo Ekogor pustili propasti, bo rezultat ta, da se bodo zneski na položnicah bistveno zvišali,« je dejal. So pa za naslednjo sejo občinskega sveta že pripravili predlog sprememb in dopolnitev odloka, ki ureja koncesijo.

Jesenice – Na oktobrski seji občinskega sveta so se jeseniški občinski svetniki seznanili z ugotovitvami iz poročila o opravljeni notranji reviziji gospodarske javne službe obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov. Poročilo je pripravila neodvisna revizijska hiša BM Veritas Revizija, in kot je dejal Matej Loncner iz omenjene hiše, je področje obdelave odpadkov neurejeno v celotni državi. Dodaten problem je stanje na področju lahke frakcije, kjer so zaradi zaprtja kitajskega trga kapacitete za sežig zapolnjene. Na takem trgu se je znašel Ekogor in posledično Občina Jesenice. Kot je povedal Loncner, so podrobno pregledali poslovanje Ekogorja, ki sicer uradno izkazuje minimalno pozitiven rezultat, a breme izgube je doslej nosila lastnica, to je družba Publicus. Če bi namreč Ekogor upošteval stroške prevzema lahke frakcije, bi imel vsako leto pol milijona evrov izgube in s tem danes tudi že negativni kapital. Loncner je tudi opozoril, da je Ekogor zelo zadolžena družba, najetih ima precej posojil, vsa pa so zavarovana s stavbno pravico. Po njegovih besedah zato Občini Jesenice ne preostane drugega, kot da z Ekogorjem sodeluje še naprej, a partnerski odnos mora biti odprt in transparenten, poskrbeti pa je treba tudi, da bo obdelava odpadkov potekala čim bolj nemoteno in da se odpadki ne bodo kopičili na Mali Mežakli. »Vse ostale variante so bistveno dražje za občino,« je opozoril Loncner. Bo pa občina morala igrati bolj aktivno vlogo koncendenta in aktivno postavljati pravila ter tudi spremljati, da se ta pravila izvajajo, je še dodal.

Občinski svetniki so bili v razpravi kritični do države, ki ne uredi tega področja, prav tako tudi do razmerja Občine Jesenice s koncesionarjem, češ da vsa tveganja nosi občina in da se v trenutni situaciji zgolj rešuje finančna situacija Ekogorja. »Kot občina smo talec Ekogorja,« je opozoril občinski svetnik Uroš Lakić in vprašal, ali je Ekogor res edina rešitev za občino.

»Koncesijo lahko zelo hitro prekinete, a kaj boste jutri?« je občinske svetnike vprašal tudi Matej Loncner ter dodal, da bi v tem primeru občina morala nakopičene odpadke nekam odpeljati, za to bi morala pridobiti ustrezna dovoljenja, poskrbeti za pretovor, prevoz, lokacijo, skratka, stroški bi bili zagotovo še višji, kot so v sedanji situaciji.