Prva skupina izletnikov pred Kernjakovim domom v Trebinji Foto: Grega Flajnik

Rožanski popotniški dnevi

Septembra in v začetku oktobra so izletniki Gorenjskega glasa trikrat potovali po koroški dolini Rož, ki jim je odstrla svoje lepote in skrivnosti.

Rož ob reki Dravi je prijazno sprejel tri skupine izletnikov Gorenjskega glasa. Prva je šla na pot 18. septembra, druga 24. septembra in tretja 2. oktobra. Rajža se je vsakič začela v Višji šoli za gospodarske poklice v Šentpetru pri Šentjakobu. V šoli je precej dijakinj in dijakov iz Slovenije. Ravnatelj šole Štefan Schellander in sestra Urša Šebat, rojena v Smokuču na Gorenjskem, sta se izkazala za izvrstna go­stitelja in za gorenjsko radovednost žrtvovala svoj čas in znanje. Rožek ali Rosegg, obkrožen z okljukom Drave, z župnijsko cerkvijo svetega Mihaela, doprsnim kipom slikarja domačina Petra Markoviča in obeležjem v spomin na žrtve nacizma, je bil nasled­nja postaja Glasovih popotnikov.

Po vožnji skozi Vrbo ali Velden, ki je najbolj znan turistični kraj ob Vrbskem jezeru, so sledile Loče ali La­tschach. Pri vaški lipi blizu značilne koroške cerkve z zvonikom, štrlečim iz sredine strehe, so koroški čebelarji postavili spomenik domačinu duhovniku Janezu Sumperju, navdušenemu čebelarju, ki mu rečejo tudi koroški Anton Janša. Dober kilometer naprej leži Šentilj ali St. Egyden, pod njim, streljaj stran od Drave, pa je vas Trebinja ali Treffen. Ta dva kraja sta povezana z življenjem in delom velikega koroškega skladatelja in zborovodje Pavla Kernjaka. Kdo ne pozna Mojcej, Katrce, pa pesmi Rož, Podjuna, Zila. Zložil jih je Kernjak, ki je umrl leta 1979, pred štiridesetimi leti. Pavel je bil rojen v Šentilju, v Trebinji pa je živel. Glasovi izletniki so obiskali njegov dom, kjer jih je sprejela njegova vnukinja Milena Kernjak. Ob zvokih starega Kernjakovega harmonija, na katerega so zaigrali Marija Jamnik, Grega Flajnik in v tretji skupini Alojz Lazar, so glasovci pokazali tudi pevski talent.

Po kosilu, dvakrat v znani slovenski gostilni Ogris, po domače Miklavž, v Bilčovsu / Ludmannsdorfu, kjer je zdajšnji gospodar Hanzi ganljivo povedal žalostno in na koncu uspešno zgodbo Miklavževe rodbine, tretjič pa v gostilni Stefaner v Svečah / Sue­tschachu, je popotnike čakal še ogled te rožanske vasi. Njena najbolj znana prebivalca sta zakonca Valentin Inzko, znani diplomat, in njegova žena, pevka Bernarda Fink - Inzko. O vasi, njeni preteklosti in sedanjosti je pripovedoval župnik Igor Krašna, naš rojak iz Britofa. Domačin Miha Šaunik pa je odprl vrata daleč naokoli znanega Muzeja parkeljnov. S sprehodom po vasi in ogledom Goršetove galerije so bili trije rožanski popotniški dnevi skle­njeni.