Partnerja Marjana Finžgar in Polde Hribar / Foto: Tina Dokl

Petindevetdesetletnik, ki vsak dan prehodi sto stopnic

Polde Hribar je desetega oktobra praznoval 95. rojstni dan. Njegovi prijatelji pravijo, da je pri teh zavidljivih letih še vedno korenina in koristen vir informacij za vse, ki se radi rekreirajo in skrbijo za umsko ter telesno zdravje.

Športni pedagog Leopold oziroma Po­lde Hribar se je rodil na Brodu pri Kostanjevici in se kot šestletni fant pridružil društvu Sokol Cerklje ob Krki, kjer je blestel na konju z ročaji. Po liniji ministrstva za prosveto je leta 1951 prišel v Škofjo Loko, kjer je manj kot leto dni poučeval na Gimnaziji Škofja Loka. »Sprl sem se, ker so želeli, da poučujem še mladino, in tedaj sem odšel v Žiri na osnovno šolo,« je pojasnil Hribar. Pot ga je kasneje zanesla v Smlednik, kjer se je desetletje posvečal otrokom v zavodu za prevzgojo otrok. »Starejši učitelji so nas učili, da ko prideš na šolo, najprej poskrbi za šolsko igrišče,« je povedal Hribar, ki je s kolegi tedaj vzel grajskega konja, imenoval se je Sokol, z njim so zorali površino dvajset krat štirideset metrov in postavili rokometno igrišče. V Kranj, kjer živi še danes, je prišel leta 1963 in bil učitelj športne vzgoje na nekdanji tekstilni šoli, kjer je na pobudo kolektiva šole in zdravstvenega sindikata zobne poliklinike od leta 1973 vodil tudi rekreacijo. Kranjski rekreativci oziroma trenutno le rekreativke, Polde jih ima pod okriljem deset, pod njegovim vodstvom udejanjajo misel o zdravem duhu v zdravem telesu še danes. »Vadba pomaga, da si v starejših letih letih še vedno sposoben iz stoječega položaja leči in obratno – brez večjih muk in trpljenja,« pojasnjuje slavljenec, ki 95. rojstnega dneva ni praznoval v velikem slogu. »Zame je vsak dan praznovanje,« je poudaril. Z rekreativnimi veterankami se po vsaki vadbi družijo v Gostilni Arvaj. Ob visokem jubileju je vsaki veteranki podaril knjigo Zdravi in vitalni stoletniki, katere avtor je Hiromi Shinya, gospe pa so ga obdarile s klobaso v zaseki in nemalo steklenicami opojne tekočine. »Edina želja, ki še tli v meni, je ohraniti vse vzvode, poganjati vseh pet obtokov v telesu in ostati pri pameti, da te ne prinesejo naokoli,« nam je zaupal 95-letnik.

Za konec nam je »korenina« Polde Hribar, ki je ponosen oče dveh hčera, dedek petih vnukov in pradedek enega pravnuka, pojasnil še, kako začne svoj dan. »Ko vstanem, najprej pojem eno majhno žličko medu, nato opravim šest vaj, tako za ramensko moč kot trebušno steno. Gre za osnovno vaje in funkcionalne gibe, ki pomagajo, da ostaneš gibčen, spreten, imaš koordinacijo in brez težav spremeniš položaj ter ohraniš ravnotežje. Dnevno prehodim tudi sto stopnic, in sicer se povzpnem na Pungart,« je pojasnil zgovorni Polde Hribar.