Zmaga ali poraz?

Slovenia Eco resort – turistično naselje z lesenimi hiškami po vzoru velikoplaninskih pastirskih bajt, ki je v zadnjih treh letih zrasel v Godiču pod kamniškimi planinami – je te dni zaprl svoja vrata. Zaradi spremembe občinskega prostorskega načrta je naselje namreč brez dovoljenj in zgrajeno na črno, zato so inšpektorji pred mesecem dni odredili izklop elektrike, zaradi česar poslovanje ni več mogoče in lastnik se je skupaj s svojimi desetimi zaposlenimi že prijavil na zavodu za zaposlovanje. Inšpekcijskih postopkov je sicer odprtih še kar nekaj, še več pa pritožb nanje, kar pa ni motilo številnih obiskovalcev, ki so od blizu in daleč hodili občudovat 'zgodbo o uspehu' in lastnika, ki mu' vsi po vrsti mečejo polena pod noge'. Večina se z legalnostjo oz. nelegalnostjo objektov namreč ni obremenjevala.

Bodimo iskreni, kar je zgradil lastnik, je res občudovanja vredno. Resort je zares lepo urejen; leseni objekti se dopolnjujejo s kamnitimi detajli, zelenimi in vodnimi površinami, po območju se v ličnih ogradah pasejo živali, zelenjava na skupnem vrtu kuka iz zemlje, mirni kotički in stik z naravo kar vabijo aktivnemu počitku. Pogled za turistične prospekte. A žal brez potrebnih dovoljenj. Kot na lastni koži občutijo okoliški prebivalci, turistično naselje nima primernega dostopa, saj je cesta preozka, v lasti nimajo svojega parkirišča, hiške so postavljene tik ob Kamniški Bistrici, ki je v preteklosti že velikokrat poplavljala …, predvsem pa nimajo gradbenega dovoljenja, naselje pa se je kljub temu v preteklosti širilo kot v posmeh pravnemu sistemu.

Zgodba pa ni le črno-bela. V postopku so spremembe občinskega prostorskega načrta, ki naj bi bile po predvidevanjih občine potrjene spomladi, z novim osrednjim prostorskim aktom pa bi ekoresort postal legalen. Zakaj je inšpektor z dvema odločbama določil moratorij na rušitvene ukrepe vse do spremembe občinskega prostorskega načrta, a malo za tem odklopil elektriko? Zakaj se lahko zgolj v nekaj letih namembnost zemljišč iz zazidljive spremeni v kmetijsko in nato znova v zazidljivo? Zakaj inšpekcijski postopki trajajo tako dolgo in zakaj je možnih toliko pritožb, da jim ni videti konca? Komu vse to koristi in kdo je v tej zgodbi sploh zmagovalec in kdo poraženec? Zdi se, da inšpektorji še sami ne vedo, kako postopati, in da najraje ne bi odločili ničesar. In kaj, če bo s spremembami občinskega prostorskega načrta ekoresort postal legalen? Se bomo delali, da se nič od tega ni zgodilo in bo kar naenkrat vse v najlepšem redu? Nekatere postopke in pravila je res težko razumeti.