Trenutno je v register vpisanih 134 šol vožnje. / Foto: Gorazd Kavčič

Do konca leta okrepitev nadzorov v šolah vožnje

Agencija za varnost prometa je v zadnjem delu leta okrepila strokovne nadzore v šolah vožnje in pri izvajalcih tehničnih pregledov vozil.

Kranj – Po Sloveniji, tudi na Gorenjskem, že nekaj časa poteka okrepljen strokovni nadzor v šolah vožnje. Na Agenciji za varnost prometa (AVP), ki izvaja tovrstne nadzore, namreč na podlagi preteklih nadzorov ugotavljajo, da v šolah vožnje prihaja do nepravilnosti pri izvajanju programov usposabljanja kandidatov za voznike, prirejanja evidenc in kršitev pri vodenju predpisanih evidenc. Namen okrepljenih strokovnih nadzorov, ki jih AVP tokrat izvaja skupaj s policijo, finančno upravo ter inšpektoratoma za delo in za infrastrukturo, je doseči boljše delovanje vseh 134 šol vožnje v državi. Lani je AVP v njih izvedel 138 strokovnih nadzorov, letos pa bo to število preseglo 160.

AVP v okviru nadzorov preverja predvsem ustreznost izvajanja usposabljanja kandidatov za voznike. Policija na drugi strani izvaja nadzor nad tehnično brezhibnostjo vozil šol vožnje, psihofizičnim stanjem kandidatov in učiteljev vožnje, uporabo mobilnega telefona med poučevanjem in izpolnjevanjem predpisane dokumentacije, ki jo mora učitelj vožnje voditi sproti in ki jo mora imeti pri sebi. Finančna uprava izvaja ločene nadzore zaposlovanja na črno in morebitno neizdajanje računov, inšpektorat za delo preverja ustreznost zaposlovanja v šolah vožnje in morebitno prekomerno delo ter spoštovanje predpisanih pogojev dela, inšpektorat za infrastrukturo pa izvaja nadzor po zakonu o voznikih.

AVP je do konca leta okrepil tudi strokovne nadzore tehničnih pregledov vozil v pooblaščenih strokovnih organizacijah. Če so tako do konca avgusta izvedli 56 takšnih nadzorov, jih bodo v zadnjem četrtletju še približno sto. Dosedanje ugotovitve nadzorov izkazujejo predvsem nedosledno izvedene postopke meritev (zavore, svetlobna telesa itd.), opuščanje posameznih meritev, katerih izmerjeni rezultati se ne beležijo v zapisniku o tehničnem pregledu, nedelujočo, poškodovano in manjkajočo merilno opremo. Na podlagi ugotovitev je AVP izvajalcem naložila roke za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti, zahtevala ponovne tehnične preglede za vozila, za katera so bile ugotovljene nepravilne meritve, in izrekla prepoved izvajanja tehničnih pregledov do odprave nepravilnosti.