Parkiranje za obiskovalce Vintgarja so letos uredili pri podjetju Lip Bled in tako zmanjšali pritisk na zelene površine v okolici same soteske. / Foto: Tina Dokl

Obisk v Vintgarju želijo omejiti

Sotesko Vintgar zlasti poleti obišče množica obiskovalcev, kar vpliva na tamkajšnjo naravo in tudi doživljanje te naravne vrednote pri obiskovalcih, zato v Javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP) razmišljajo o možnostih za omejitev obiska.

Gorje – Obisk soteske Vintgar iz leta v leto narašča, v letošnji sezoni, ki se počasi izteka, jo je obiskalo več kot tristo tisoč ljudi. Z množičnim obiskom se zastavlja vprašanje nosilne zmogljivosti soteske, saj tako veliko število obiskovalcev povzroča pritisk na okolje, obenem pa se s tem znižuje stopnja varnosti obiskovalcev v soteski, opozarjajo v Javnem zavodu TNP. Zato sodelujejo pri pripravi izhodišč za strokovno oceno o ogroženosti, na podlagi katere bi lahko sprejeli odločitev o omejitvi obiska.

Triglavski narodni park je načeloma dostopen vsem, obstajajo pa zakonska določila, ki omogočajo omejevanje dostopa do delov narodnega parka, če bi obiskovanje lahko povzročilo nevarnost za ohranitev naravne vrednote, rastlinskih in živalskih vrst in njihovih habitatov ter kulturne dediščine, so pojasnili v Javnem zavodu TNP. Pri strokovni oceni o ogroženosti se bodo zato osredotočili na določitev nosilne zmogljivosti soteske Vintgar, ki upošteva vidike varstva narave in okolja ter socialni vidik, to je doživljanje soteske pri obiskovalcih in zadovoljstvo lokalnega prebivalstva. Množice obiskovalcev so namreč moteče za tiste živalske vrste, ki so vezane na mir v tako občutljivih habitatih, kot so soteske. Obenem se s povečanim obiskom znižuje stopnja varnosti obiskovalcev v soteski, saj je verjetnost nesreč zaradi padajočega kamenja pri večjem številu obiskovalcev bistveno večja kot sicer, opozarjajo v Javnem zavodu TNP. »Zato se nameščajo varnostni sistemi, torej lovilne mreže, varnostne mreže na stenah in nadstreški, ki skupaj z infrastrukturnimi ureditvami, kot so prestavitve delov poti, urejanje izogibališč, mostovžov, galerij in varovalnih ograj, predstavljajo gradbene posege v naravno izoblikovanost soteske in ponekod vplivajo na njene naravne lastnosti.« Vzporedno z določitvijo sprejemljivega obiska soteske Vintgar pa bo treba rešiti tudi pravno formalno vprašanje glede upravljavca soteske, so še pojasnili v Javnem zavodu TNP.

Ta čas sotesko upravlja Turistično društvo Gorje, vodenje katerega je lani prevzela nova vodstvena ekipa s predsednikom Jožetom Borsetom na čelu. »Upravljanje soteske želimo profesionalizirati in tako prispevati k bolj kakovostnemu obisku soteske,« je poudaril Borse in dodal, da so letos prvi korak storili z ureditvijo parkiranja, saj je bilo v preteklih letih veliko nejevolje pri okoliških prebivalcih prav zaradi pločevine na travnatih površinah. »Poleg osrednjega parkirišča ob vhodu v sotesko smo zato uredili še parkirišče pri podjetju Lip Bled, kjer je bilo prostora za dvesto vozil, od tam pa je do Vintgarja vsake pol ure vozil avtobus.« Ko so ti dve parkirišči napolnili, so na to opozarjale oznake že na glavni cesti na Bledu, s čimer so obiskovalce preusmerili na kasnejše ure za obisk soteske oziroma naslednji dan. Doslej se je namreč glavnina obiskovalcev v sotesko zgrinjala med 10. in 14. uro, zato so želeli obisk razporediti prek celega dneva in tako zmanjšati gnečo v soteski. Že za prihodnje leto se z agencijami dogovarjajo, da bodo vnaprej napovedali vse večje skupine, ki prihajajo v Vintgar, nameravajo pa uvesti tudi rezervacije in predprodajo vstopnic, da bi lažje nadzorovali število obiskovalcev v soteski. Vstopnino so letos dvignili na deset evrov, zbrana sredstva pa bodo tako kot doslej vračali nazaj v urejanje infrastrukture v sami soteski, pa tudi njeni okolici, je poudaril Borse. »Tako smo že sofinancirali obnovo cestnega odseka Fortuna–Vintgar in Klinarjevega klanca v Podhomu.«