Usmerjajo se v trajnostni turizem

Po skokovitem povečevanju števila gostov, nočitev in namestitvenih kapacitet v zadnjih letih si radovljiški turizem zdaj prizadeva predvsem za dvig kvalitete ponudbe. Eden od ciljev je pridobitev certifikata zelene destinacije.

Število gostov se je do konca septembra povzpelo na 129 tisoč, kar je 14 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in pet odstotkov več kot vsem lanskem letu. Še bolj kot število gostov se je povečalo število nočitev. Teh je bilo v obdobju od januarja do septembra lani 254.400, letos pa 294.000, kar predstavlja 16-odstotno povečanje.

Radovljica – Tudi podatki o letošnji turistični sezoni v radovljiški občini kažejo, da se trend zadnjih nekaj let, ko beležimo skokovito rast števila gostov, nočitev in ponudnikov nastanitvenih kapacitet, še vedno nadaljuje. Število gostov se je tako do konca septembra povzpelo na 129 tisoč, kar je 14 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in pet odstotkov več kot vsem lanskem letu. Še bolj kot število gostov se je povečalo število nočitev. Teh je bilo v obdobju od januarja do septembra lani 254.400, letos pa 294.000, kar predstavlja 16-odstotno povečanje, v primerjavi z letom 2010 pa se je število nočitev povečalo že za več kot tristo odstotkov, navajajo v zavodu Turizem in kultura Radovljica.

Spodbuden podatek je, da največjo rast beležijo v tako imenovanih zunajsezonskih mesecih, to je januarja, februarja in aprila, ko se je število gostov povečalo za več kot trideset odstotkov, junija pa celo za 71 odstotkov. Ob tem pa je samo v avgustu število gostov preseglo številko sto tisoč, kar je več, kot so jih na primer zabeležili vsem letu 2010.

Še vedno je bilo največ, kar petdeset odstotkov vseh nočitev, ustvarjenih v kampih, čeprav se ta delež zmanjšuje: še v letu 2017 je bil 61-odstoten, leta 2012 pa kar 72-odstoten. Četrtino vseh nočitev ustvarijo gostje iz Nemčije, slovenski gostje pa zgolj štiri odstotke.

Kot je povedala direktorica radovljiškega zavoda za turizem Nataša Mikelj, skokovito narašča tudi število ponudnikov: teh je v občini letos skoraj trideset odstotkov več kot lani in kar 93 odstotkov več kot leta 2017.

Kot pravi Mikljeva, se zaradi spremenjenih razmer na področju turizma v zadnjih letih spreminja tudi vloga zavoda za turizem, in sicer iz prvenstveno promocijske, kakršna je bila še pred nekaj leti, v bolj upravljavsko. Prizadevanja so usmerjena predvsem v razvoj trajnostnega turizma. »Anketa, ki smo jo izvedli med prebivalci, sicer kaže na pozitiven odnos do turizma, a tudi željo po krepitvi predvsem butičnega in aktivnega turizma ter tudi željo po večjem vključevanju prebivalstva v načrtovanje,« je povedala.

Prav zato je prepričana, da je vključevanje v Zeleno shemo slovenskega turizma prava pot za prihodnji razvoj te pomembne panoge. »Letos je občina Radovljica izpolnila pogoj za sprejem v Zeleno shemo slovenskega turizma. S tem se je zavezala, da bo spodbujala trajnostno delovanje, združevala trajnostna prizadevanja ter promovirala lokalni značaj in zelene zgodbe,« poudarja Mikljeva in napoveduje, da si bodo prizadevali za pridobitev certifikata zelene destinacije, ki ga podeljuje Slovenska turistična organizacija, s čimer so seznanili tudi turistične delavce na nedavnem posvetu, ki so ga pripravili v Begunjah.