Župan Radovljice Ciril Globočnik, Jesenic Blaž Račič, Kranjske Gore Janez Hrovat in Žirovnice Leopold Pogačar z direktorjem RAGOR-ja Markom Toplakom

Načelno so za sežigalnico

Med zgornjegorenjske župane sta zaradi problematike odpadkov prišla tudi predstavnika ministrstva za okolje. Hitrih rešitev za nakopičeno lahko frakcijo žal ni, poudarja jeseniški župan Blaž Račič.

Jeseniški župan Blaž Račič je bil v sredo tudi na sestanku pri ministru za okolje in prostor Simonu Zajcu, ki se je sestal s predstavniki petih občin, ki so pokazale interes za objekt za termično obdelavo odpadkov. To so občine Ljubljana, Maribor, Ptuj, Jesenice in Kočevje. Dogovorili so se, da bodo občine s pomočjo ministrstva oblikovale idejne zasnove z lokacijami, zasnovo tehnologije, varnostnimi rešitvami, časovnico in načrtom vključevanja lokalne skupnosti. Pregled vseh možnih rešitev naj bi bil pripravljen v treh mesecih, zatem pa sprejeta odločitev. Predviden čas gradnje sežigalnice je sicer štiri leta.

Jesenice – V torek so se na redni mesečni koordinaciji sestali župani zgornjegorenjskih občin. Srečanje je potekalo na Jesenicah, gostitelj je bil jeseniški župan Blaž Račič, osrednja tema pa problematika ravnanja z odpadki. Med župane sta zato prišla tudi predstavnika ministrstva za okolje, državni sekretar Marko Maver in generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte.

Župani so si najprej ogledali stanje na deponiji oziroma v CERO Mala Mežakla. Župan Račič jih je seznanil s problematiko obdelave mešanih komunalnih odpadkov in kopičenja lahke frakcije. Kot je dejal po srečanju, hitrih rešitev za nakopičeno lahko frakcijo ta hip žal ni. Občina Jesenice je sicer že pred časom izrazila načelno pripravljenost za umestitev moderne sežigalnice na Jesenicah, pri čemer bi morali uporabiti najboljšo razpoložljivo tehnologijo in zagotoviti ustrezen javni nadzor nad njenim delovanjem.

Predstavnika ministrstva sta ob tem opozorila, da se odpadki ne smejo kopičiti, kratkoročna rešitev je izvoz in po potrebi dvig cen. Po­trebno pa je tudi ozaveščanje glede zmanjševanja količine odpadkov.

So pa v preteklih dneh krajani Spodnjega Plavža ponovno opozorili na problem smradu z deponije, ki da zdaj sploh več ne izgine, ne podnevi ne ponoči. Kot je dejal Račič, so na občini s problemom seznanjeni. »Upal sem, da se bo problem vsaj zmanjšal, če že ne povsem odpravil, ko bodo odpadki zaviti v bale. Žal se pričakovanje ni izpolnilo, zato vaše stališče in upravičene zahteve razumem in jih spoštujem,« je zapisal v odgovor krajanki Simoni Demšar. Kot nam je povedal, so na torkovem ogledu deponije videli, da je večina lahke frakcije res zbalirana, zato naj ne bi bila vir smradu. Naj bi pa do smradu prihajalo ob sejanju oziroma stabiliziranju odpadkov.

Po Račičevih besedah iščejo različne rešitve, med drugim bodo o tem ponovno govorili na seji občinskega sveta prihodnji teden, na kateri bodo občinski svetniki obravnavali predlog sprememb in dopolnitev odloka, ki ureja koncesijo, ter dopolnitev odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini.